Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Spotkanie prezesa IPN z partnerami Delegatury IPN w Opolu – 10 września 2021

Dr Karol Nawrocki spotkał się dziś z przedstawicielami placówek edukacyjno-badawczych, stowarzyszeń i mediów regionalnych. W spotkaniu wzięli też udział: zastępca prezesa IPN dr Matusz Szpytma, dyrektor generalny IPN Magdalena Głowa oraz p.o. dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu Paweł Rozdżestwieński.

Spotkanie prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego w Delegaturze IPN w Opolu – 10 września 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma z wizytą w Delegaturze IPN w Opolu – 10 września 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Spotkanie prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego w Delegaturze IPN w Opolu – 10 września 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Spotkanie prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego w Delegaturze IPN w Opolu – 10 września 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Prezes IPN dr Karol Nawrocki z wizytą w Delegaturze IPN w Opolu – 10 września 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

10 września 2021 o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Instytutu Śląskiego przy ul. Piastowskiej 17 w Opolu odbyło się spotkanie, w czasie którego prezes IPN przedstawił najbliższe plany związane z działalnością Instytutu. W czasie swoje wizyty dr Karol Nawrocki rozmawiał o dotychczasowych inicjatywach i odpowiadał na pytania zaproszonych gości. Zapewnił, że Śląsk Opolski i Opole stanowią bardzo ważne miejsce na mapie pamięci historycznej. Wskazał też cele, które musimy wyznaczyć, aby budować w społeczeństwie świadomość na temat naszych dziejów.

69% Polaków ma wiedzę o Powstaniach Śląskich, lecz większość nie wie nic o datach i postaciach związanych powstaniami. Ta wiedza wyznacza instytucjom państwowym, zajmującym się polityką pamięci, drogę do przywracania prawdy o polskim doświadczeniu na Śląsku.
 

– mówił prezes IPN.

Dr Karol Nawrocki podkreślił, że należy porozumiewać się z młodzieżą językiem, który jest zrozumiały dla młodego odbiorcy. Odpowiedzi na to wyzwanie ma przynieść powstające w Instytucie Pamięci Narodowej Biuro Nowych Technologii. Wśród wielu innych poruszanych tematów przedstawiono najbliższe zaplanowane działania Delegatury IPN w Opolu. Jednym z nich są przyszłotygodniowe obchody 75. rocznicy  Operacji „Lawina”, w ramach której funkcjonariusze UB/NKWD zamordowali na Opolszczyźnie ok. 100 żołnierzy NSZ, podkomendnych kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”. Wspomniano też, że wiosną ma zostać upamiętniony Bogusław Podborączyński, który zginął w Nysie w czasie stanu wojennego. 

W spotkaniu wzięli udział:

 • Sławomir Kłosowski – wojewoda opolski
 • dr Bartosz Kuświk – dyrektor Instytutu Śląskiego,
 • prof. Mirosław Lenart – dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu
 • Krzysztof Pasternak – zastępca dyrektora Oddziału NBP w Opolu
 • dr Violetta Rezler-Wasilewska – dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu
 • Mateusz Magdziarz – dyrektor TVP 3 Opole
 • Bolesław Bezeg – redaktor naczelny „Nowej Trybuny Opolskiej”
 • dr hab. Antoni Maziarz ­– Instytut Historii UO
 • Danuta Łuczak – zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu
 • Joanna Ojdana  – zastępca dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego
 • Marek Wąsowski – zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Opolu
 • Przedstawiciele Zarządu Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej – a zarazem internowani w stanie wojennym: Jerzy Łysiak, Antoni Klusik, Wiesław Ukleja
 • Tomasz Kwiatek – prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”
 • Krzysztof Marcinkiewicz – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Opolskiego
 • hm. Leszek Krzyżanowski HR – komendant Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. rtm. Witolda Pileckiego
 • Grzegorz Flerianowicz – prezes Stowarzyszenia Biało-Czerwone Opole 

Moderatorem rozmowy był dyrektor Oddziału IPN Paweł Rozdżestwieński.

Podczas spotkania obecni byli także przedstawiciele mediów regionalnych: TVP Opole, Radio Opole, Radio DOXA, Nowa Trybuna Opolska.

Po zakończeniu części oficjalnej prezes IPN spotkał się z pracownikami delegatury.

***

Po spotkaniu dr Karol Nawrocki złożył wiązanki kwiatów w miejscach symbolicznych dla Opolszczyzny, tj. przy pomniku Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą III Powstania Śląskiego drugim odwiedzonym przez prezesa IPN miejscem był pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Na koniec pobytu w województwie opolskim delegacja udała się do Praszki, gdzie na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła zbiorowa, w której spoczywają powstańcy styczniowi, powstańcy śląscy oraz żołnierze i funkcjonariusze broniący granicy RP 1 września 1939 r. Przed II wojną światową Praszka była miejscowością graniczną. Praszka jest też miejscem urodzenia Stefana Korbońskiego – pisarza i działacza PSL w kraju i na emigracji, prezesa Europejskich Narodów Ujarzmionych. Prezes IPN dr Karol Nawrocki wraz ze swoim zastępcą dr. Matuszem Szpytmą złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą umieszoną na ścianie rodzinnego domu Stefana Korbońskiego.

do góry