Nawigacja

Aktualności

Podsumowanie seminarium z historii Polski XX wieku dla nauczycieli i edukatorów „Poland in the Heart of European History” – 18-29 lipca 2021

„Poland in the Heart of European History” (w skróceie PHEH) to projekt Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, skierowany do zagranicznych nauczycieli i edukatorów, zainteresowanych historią Polski i narodu polskiego. Uczestnicy seminarium pochodzą z całego globu, głównie z Europy i obu Ameryk. Językiem projektu jest angielski.

29 lipca odbyło się ostatnie spotkanie w ramach tegorocznego seminarium „Poland in the Heart of European History”. W tym roku w projekcie wzięli udział uczestnicy z 8 państw: Albanii, Australii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Grecji, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szkocji oraz Włoch.

Z uwagi na pandemię COVID-19 seminarium zostało przeprowadzone w formacie online.

Dr Marek Kozubel, prowadzący tegoroczne seminarium, zapoznał uczestników projektu z działalnością Instytutu Pamięci Narodowej, ze szczególnym podkreśleniem zadań i osiągnięć Biura Edukacji Narodowej. Zaprezentował najnowsze wystawy, serie publikacji, strony internetowe oraz gry przygotowane przez pracowników Instytutu. Przeprowadził również dla uczestników tegorocznej edycji PHEH wykład i rozmowę na temat pokolenia Kolumbów.

Istotną częścią tegorocznej edycji seminarium były wykłady wybitnych historyków. Tematy wykładów koncentrowały się głównie wokół wielu różnych tematów, w tym ważnych wydarzeń, których okrągłe rocznice obchodzimy w tym roku:

  • traktatu ryskiego w 1921 r.;
  • trzeciego powstania śląskiego w 1921 r.;
  • udziału polskiej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w obronie Tobruku w 1941 r.;
  • wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981 r.

Poza tym uczestnicy PHEH mieli możliwość zapoznania się z m.in. wykładami na temat cichociemnych czy pomocy udzielonej Żydom przez polskich dyplomatów w trakcie II wojny światowej. Dla wielu z nich była to pierwsza styczność z tymi tematami.

Fragment filmu „I am proud of my mother… ” – the story of Helena Majewska

Szczególnym zainteresowaniem uczestników seminarium cieszyły się warsztaty online o grach edukacyjnych IPN, a także materiały o wybitnych polskich naukowcach i wynalazcach, których sylwetki są promowane w ramach projektu Giganci Nauki PL.

 

do góry