Nawigacja

Aktualności

Podsumowanie II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”

W dniach 15–18 kwietnia 2021 r. odbył się II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Była to edycja wyjątkowa, ponieważ w całości została przeprowadzona w formule on-line. W trakcie Festiwalu zaprezentowaliśmy łącznie 22 filmy, w tym 4 premierowe, wyprodukowane w zeszłym roku przez IPN. Wszystkie ekranizacje dostępne były na stronie totalitaryzmy.pl.

Oprócz filmów nasi widzowie mogli uczestniczyć on-line w trzech, bardzo ciekawych debatach, które poruszały całe spektrum problemów związanych z tematyką Festiwalu:

  1. „Współczesne kino historyczne w Polsce a trendy światowe”;
  2. „Multimedia w edukacji historycznej”;
  3. „Patriotyzm w odwrocie? – studium przypadku”;

Zorganizowaliśmy również pięć spotkań z twórcami filmów biorących udział w naszym wydarzeniu. Wszystkie nagrania dostępne są na specjalnej playliście na kanale IPNtv w serwisie YouTube.

Ponadto, przeprowadziliśmy dwa warsztaty:

„Twórcze Archiwa!”– przeznaczony dla początkujących twórców, w trakcie których 40 uczestników poznawało tajniki sztuki montażu filmowego oraz przygotowywało swoje własne, krótkometrażowe produkcje, zrealizowane na bazie materiałów audiowizualnych z Archiwum IPN. Na naszym kanale na YouTube zaprezentowaliśmy 7 najlepszych prac filmowych.

– „Jak korzystać z archiwów IPN?” – skierowany był do profesjonalnych filmowców. W zajęciach przygotowanych przez pracowników Archiwum wzięło udział ponad 60 twórców, producentów, reżyserów oraz wykładowców uczelni filmowych.

Nasze wydarzenie cieszyło się dużą popularnością. Strona festiwalu totalitaryzmy.pl została odwiedzona 125 tys. razy. Wygenerowanych zostało 10850 kodów dostępu do filmów. System zarejestrował 6120 „obejrzeń” filmów. Największą popularnością cieszył się film produkcji IPN „Wybraniec bogów”.

Jury Festiwalu miało bardzo trudne zadanie.

Nagrodę za zdobycie I miejsca w konkursie filmów PEŁNOMETRAŻOWYCH II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia” otrzymał film w reżyserii Bohdana Slámy „Kraina cieni”. Jury nagrodziło film przede wszystkim za wybitny scenariusz. W „Krainie cieni” ukazana jest wielość postaw, ludzkie dramaty i różne oblicza totalitaryzmów. Wielka historia, która bezwzględnie wpływa na losy każdej jednostki. W filmie mogliśmy zobaczyć bardzo dobrą grę aktorską i doskonale zrealizowane zdjęcia. Decyzja Jury w tym przypadku była jednogłośna.

O wiele trudniej było wyłonić zwycięzcę w konkursie filmów KRÓTKO I ŚREDNIOMETRAŻOWYCH. Ostatecznie I miejsce przyznano filmowi „Wybrzeże Kerczu” w reżyserii Stefano Conca Bonizzoni. Film otrzymał nagrodę za wyjątkowe zdjęcia, zwięzłe a jednocześnie poruszające przedstawienie mało znanej historii mniejszości włoskiej, ludzi, którzy w sposób bezwzględny zostali doświadczeni przez sowiecki system totalitarny.

W czasie trwania Festiwalu nasza publiczność mogła oceniać prezentowane filmy. W ten sposób wyłoniliśmy NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI którą otrzymał polski film „Opowieść o Miłości” w reżyserii Rafała Brylla. Pełny emocji film o historii miłości Polaka i Żydówki w czasach okupacji niemieckiej.

Ostatnią nagrodą jaką kapituła przyznaje za całokształt twórczości była NAGRODA IM. JANUSZA KURTYKI. W tym roku otrzymał ją Dariusz Walusiak – reżyser, dokumentalista.

Serdecznie dziękujemy wszystkim widzom za udział w naszym Festiwalu i już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku.

do góry