Nawigacja

Aktualności

Opowiadamy Polskę światu – o najnowszej historii Polski w prasie zagranicznej

W kilkudziesięciu dziennikach, tygodnikach i portalach internetowych na całym świecie w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu” ukazują się publikacje naukowców, historyków i polityków dotyczące historii Polski. Inicjatorem projektu jest Instytut Nowych Mediów, a partnerem Instytut Pamięci Narodowej. Jak twierdzi prezes INM Eryk Mistewicz, na Zachodzie wciąż wyczuwa się głód informacji i dobrze przygotowanych tekstów pozwalających na zrozumienie naszego rejonu Europy i Polski, a szefowie wielkich mediów ciekawi są tego, „co jest dla nas ważne, dlaczego reagujemy tak a nie inaczej, jakie jest nasze DNA, na które składają się takie wydarzenia jak Bitwa Warszawska 1920 roku, Powstanie Warszawskie czy Solidarność”.

  • Opowiadamy Polskę światu

W ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu” ukazały się w mediach zagranicznych w wielotysięcznych nakladach m.in. artykuły prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka. Pierwszy z nich już w 2019 roku w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej:  – Jeśli mamy opowiadać światu o Polsce, o nas, o naszej tożsamości, historii i naszych polskich bohaterach, wówczas nie może zabraknąć tej opowieści – napisał Jarosław Szarek w tekście „Witold Pilecki – jeden z najodważniejszych ludzi na świecie”. Artykuły są publikowane również w miesięczniku opinii „Wszystko co najważniejsze” oraz na stronie internetowej www.wszystkoconajwazniejsze.pl.

W 2020 roku projekt miał trzy odsłony:

Pokazujemy Polskę światu. Prezes IPN w prasie zagranicznej o znaczeniu Bitwy Warszawskiej

Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej w sierpniu 2010 w prasie zagranicznej ukazały się teksty autorstwa premiera Mateusza Morawieckiego, prof. Andrzeja Nowaka – członka Kolegium IPN i prezesa Instytutu Jarosława Szarka. W artykule „Bitwa warszawska 1920. Klęska imperium zła” szef IPN przypomniał skalę niebezpieczeństwa, przed którym uratowali Europę Polacy. Rocznicowe teksty z cyklu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane zostały wówczas m.in. w Grecji, Turcji, Bułgarii, Czarnogórze, na Litwie, we Francji, w RPA, na Cyprze, w Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Tajlandii, Serbii, Niemczech, Indonezji, na Łotwie, w Estonii, Algierii.

Opowiadamy Polskę światu. Prezes IPN w prasie zagranicznej o tym, dlaczego Polska przetrwała

W weekendowym wydaniu dziennika „L’Opinion” z 6 listopada 2020 ukazał się tekst prezesa IPN „Niespożyty duch polski”. „Polska wciąż i wciąż się odradzała. Trwała niepokonana, rozwijała oświatę i naukę, gospodarcze innowacje, tworzyła sztukę. I budziła do lotu” – pisze dr Jarosław Szarek. Artykuł został przetłumaczony na język angielski, niemiecki, francuski i hiszpański, włoski i ukraiński. Pojawił się w dziennikach, tygodnikach i na portalach internetowych na całym świecie. Towarzyszyły mu teksty: premiera Mateusza Morawieckiego „Polski głos w walce o prawdę historyczną”, Szymona Szynkowskiego vel Sęka „Czas dyplomacji publicznej” oraz Jana Rokity „Jak różnie brzmią echa Wielkiej Wojny”.

Opowiadamy Polskę światu: O polskim Grudniu ’70 nie tylko w Algierii 

W kolejnej odsłonie projektu „Opowiadamy Polskę światu” z okazji Grudnia ’70 prezes IPN dr Jarosław Szarek w tekście „Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów” opowiedział o wzajemnym wsparciu, jakie dawali sobie w drodze do prawdy i wolności antykomunistyczni opozycjoniści z Polski, Rosji, Ukrainy, Czechosłowacji czy Węgier, ukazując nici łączące historię krajów Europy Centralnej. Artykuł zamieszczony został w nr 25 miesięcznika opinii „Wszystko co najważniejsze” oraz na stronie internetowej www.wszystkoconajwazniejsze.pl. Został przetłumaczony na język angielski, francuski, hiszpański i włoski. W ramach projektu ukazały się także teksty: premiera Mateusza Morawieckiego „Nieznana wojna w sercu Europy”, wybitnych światowych intelektualistów, m.in. profesora Michela Wieviorki „Wspólne przeżycia łączą kraje Europy Centralnej” czy prof. François Hartoga „Renesans Europy Środkowej”, atakże Bernarda Guetty, Renato Cristina, Imre Molnara.

do góry