Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Opowiadamy Polskę światu

W ramach projektu prezes IPN dr Jarosław Szarek pisze o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Najbardziej opiniotwórcze gazety z całego świata – „Le Figaro”, „Washington Post”, „Die Welt”, „L’Opinion”, „El Mundo”, „Le Soir”, „Chicago Tribune”, „Sunday Express” – zamieszczą w ten weekend (31 sierpnia – 1 września 2019) teksty o historii Polski w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Oprócz tekstów opublikują okładki tych tytułów z września 1939 r.

Gazety na całym świecie przedrukują między innymi teksty prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Piotra Glińskiego, a także prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka, który napisał o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. – Jeśli mamy opowiadać światu o Polsce, o nas, o naszej tożsamości, historii i naszych polskich bohaterach, wówczas nie może zabraknąć tej opowieści – pisze Jarosław Szarek w tekście „Witold Pilecki - jeden z najodważniejszych ludzi na świecie”.

Postać Witolda Pileckiego stała się symbolem. Polacy w jego losach widzą prawdziwą historię swojej ojczyzny, ujętą w jednym życiorysie. Dramatyczne wybory, chwała i cierpienie. Bohaterstwo skazane na zapomnienie, dziś odkrywane ponownie. To wszystko jest powodem ogromnej fascynacji tą wyjątkową postacią. Ale jest też dowodem na słuszność głęboko zakorzenionego w polskiej duszy przekonania: Prawda zawsze zwycięża.

Artykuł został przetłumaczony na język angielski, niemiecki, francuski i hiszpański.

Witold Pilecki – one of the bravest people in the world

►Witold Pilecki – einer der tapfersten Menschen der Welt

►Witold Pilecki – symbole d’héroïsm

Witold Pilecki - una de las personas más valientes del mundo

O Polsce opowiadają nie tylko Polacy, ale także wybitni historycy o światowej renomie: Sir Anthony Beevor, Roger Moorhouse, Allan Paul, Jack Fairweather, Dermond Turing, Marco Patricelli, Jochen Böhler. 

Promocję polskiej historii, w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu. 1939–2019”, realizuje Instytut Nowych Mediów, wydawca miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” we współpracy z Polską Fundacją Narodową. Konsultantem historycznym projektu był prof. Wojciech Roszkowski. Ilustratorem wszystkich wydań światowych był Fabien Clairefond z „Le Figaro”.

Na stronie internetowej miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” przeczytamy także tekst dr. Mateusza Szpytmy, wiceprezesa IPN, który podkreśla: Dla nas szalenie ważne jest jednak to, i o tym powinniśmy mówić światu, że przez cały okres II wojny światowej naród, żołnierze konspiracji i władze na emigracji – wszyscy stali po właściwej stronie.

 

Polecamy portal IPN o rotmistrzu Witoldzie Pileckim


pilecki.ipn.gov.pl
pilecki.ipn.gov.pl/rpe

Witold Pilecki z żoną Marią, Ostrów Mazowiecka

 

do góry