Nawigacja

Aktualności

Z cyklu Tajemnice wywiadu: Wywiad Naukowo-Techniczny – Szczecin, 15 października 2020

Wracamy ze szczecińską odsłoną cyklu dyskusyjnego „Tajemnice wywiadu”, poświęconego działaniom wywiadowczym począwszy od odrodzenia się Rzeczypospolitej w 1918 r., a kończąc na powstaniu Wojskowych Służb Informacyjnych i Urzędu Ochrony Państwa w latach 90. XX wieku. Zaprosiliśmy do współpracy jednych z najlepszych specjalistów w kraju zajmujących się tematyką szpiegowską i wywiadowczą w XX w. Spotkania organizowane sią w formule online.

  • 1200x628

W okresie PRL w strukturach Departamentu I MSW funkcjonował Wywiad Naukowo-Techniczny (WNT), który zajmował się pozyskiwaniem zachodnich technologii tj. ówczesnego know-how. Dzięki współdziałaniu nauki, przemysłu i wywiadu, władze PRL miały dostęp do wielu technologii opracowanych na Zachodzie, a następnie kopiowanych w kraj: np. procesory komunikacyjne czy leki przeciwnowotworowe. WNT interesowały głównie technologie związane z branżami: komputery i automatyka, chemia i surowce, udawało się pozyskiwać również technologie militarne.  ​

Na fanpage'u @IPN.Szczecin na Facebook'u oraz YouTube IPNtvPL oglądaj nasz program z cyklu „Tajemnice Wywiadu”: Wywiad Naukowo-Techniczny i dowiedz się więcej:

  • Jak funkcjonował WNT w PRL i w jaki sposób zdobywał agentów?
  • Kto formował zadania jak oficerów WNT?
  • Jak pozyskiwano zachodnie technologie?  Czy zawsze potrzebne były w tym celu skomplikowane działania wywiadowcze?

Na te i inne pytania odpowiadali goście red. Rafała Dudkiewicza:

  • dr Mirosław Sikora, autor publikacji  „Wyniki pracy wywiadu naukowo-technicznego MSW PRL 1971–1989”
  • dr Witold Bagieński autor publikacji „Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961”. 

Zapowiedź transmisji

Transmisja


Publikacja  ta stanowi edycję źródłową, opatrzoną obszernym wstępem, zawierającą 20 dokumentów (sprawozdania rezydentur krajowych Departamentu I MSW oraz podsumowanie aktywności wywiadu naukowo-technicznego MSW w latach 1987–1989). Dokumenty przedstawione w publikacji są podstawowym źródłem do analizy działalności służb specjalnych PRL, prezentując efekty pracy pionu wywiadu naukowo-technicznego MSW w ostatnich dwóch dekadach istnienia PRL.

do góry