Nawigacja

Aktualności

Rozmowa z Łukaszem Borkowskim, autorem książki o ppor. Zdzisławie Badosze „Żelaznym“ – 6 lipca 2020 godz. 18.00

W ramach nowego cyklu „Czekając… czytając w Przystanku Historia“.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na nowy cykl programów „Czekając… czytając w Przystanku Historia“, w którym przedstawiamy nasze najnowsze publikacje. Pierwsze spotkanie zostało wyemitowane 6 lipca 2020, o godz. 18.00 na naszym fanpage’u na Facebooku @ipnkatowice  oraz kanale Youtube IPNtv Katowice

 

Zapraszamy na rozmowę z Łukaszem Borkowskim, autorem książki „»Żelazny« od »Łupaszki«. Ppor. Zdzisław Badocha (1925–1946)” oraz broszury edukacyjnej poświęconej postaci ppor. Zdzisława Badochy ps. „Żelazny” (1925-1946), urodzonego w Dąbrowie Górniczej żołnierza Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej, oficera 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Z autorem publikacji  rozmawiał Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Ppor. Zdzisław Badocha „Żelazny” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego po 1944 r. Jego pogodny wizerunek zachowany na dziesiątkach fotografii budzi niemal natychmiastową sympatię i zachęca do poznania jego historii. Książka jest próbą uporządkowania i usystematyzowania stanu wiedzy o jednym z najlepszych żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W sposób naukowo udokumentowany autor przedstawił szczegółowo cały życiorys ppor. Badochy. Atutem pracy jest bogata część albumowa, prezentująca wiele nieznanych zdjęć i dokumentów ilustrujących postać ppor. „Żelaznego” w różnych okresach życia.

do góry