Nawigacja

40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

Polecamy nową zakładkę „Wrocławska Twierdza Solidarności“ na temat dolnośląskiej „Solidarności”

Serwis internetowy „Twarze Solidarności” to wspólny projekt Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz „Gościa Niedzielnego“.

  • Zakładka „Wrocławska Twierdza Solidarności“ na temat dolnośląskiej „Solidarności”.
    „Wrocławska Twierdza Solidarności“ na temat dolnośląskiej „Solidarności”.

W sierpniu 1980 r. gorączka strajków ogarnęła cały Dolny Śląsk. Włączyło się w nie blisko 50 miejscowości i kilkaset zakładów pracy - nie tylko we Wrocławiu, ale też w Wałbrzychu, Legnicy, Polkowicach i Jeleniej Górze. Dziś część faktów i uczestników tamtych dni wciąż pozostaje mało znana. Projekt „Twarze Solidarności” ma na celu przywrócenie pamięci o tych zapomnianych wydarzeniach i bohaterach dolnośląskiego Sierpnia '80. Zapraszamy na debatę on-line poświęconą prezentacji projektu oraz dyskusji na temat badań historii Solidarności. Dyskusję poprowadził dr Andrzej Jerie, Z-ca Dyrektora ds. Programowych, a jego gośćmi byli: dr Marek Mutor, Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, dr Andrzej Grajewski, politolog, dziennikarz i publicysta, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, dr Łukasz Kamiński, historyk z Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Wrocławskim, Łukasz Sołtysik, starszy specjalista w w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN we Wrocławiu.

Polecamy nową zakładkę „Wrocławska Twierdza Solidarności“ na temat dolnośląskiej „Solidarności”, dostępną na stronie www.twarzesolidarnosci.gosc.pl. Zakładka powstała dzięki współpracy z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Z okazji 40. rocznicy powstania „Solidarności” Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach we współpracy z „Gościem Niedzielnym” przygotował dodatek prasowy „Sierpniowy Przełom. 40. rocznica powstania Solidarności”. Uzupełnieniem tego projektu jest serwis internetowy „Twarze Solidarności”. W jego przygotowaniu wzięło również udział Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, a wstęp do portalu napisał Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda.

 

 

do góry