Nawigacja

„Z miłości do Polski” – Armia Krajowa

Dodatek prasowy Oddziału IPN w Rzeszowie „80. rocznica przekształcenia struktur zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego ZWZ w AK”

Wydawnictwo przygotowane przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Rzeszowie w związku z obchodami 80. rocznicy przekształcenia struktur zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego ZWZ w AK.

  • Dodatek prasowy „80. rocznica przekształcenia struktur zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego ZWZ w AK”

Rozkaz podpisany przez gen. Władysława Sikorskiego, naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych, miał przede wszystkim znaczenie polityczno-wojskowe. Związek Walki Zbrojnej, działający już od listopada 1939 r. na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką i sowiecką, był uznawany przez rząd RP za pełnoprawną część Polskich Sił Zbrojnych. 14 lutego 1942 r. organizacji stanowiącej część polskiej armii nadano nową nazwę, oddającą ogólnopolski charakter AK i jej podstawowe cele.

Jedną z inicjatyw uczczenia tej ważnej w historii Polski rocznicy jest Dodatek Historyczny IPN opublikowany w „Nowinach” i „Super Nowościach”. 

W numerze:

  • dr Dariusz Iwaneczko - wstęp
  • dr Mirosław Surdej  - Zarys historii rzeszowskiej Armii Krajowej
  • dr Mirosław Surdej  - Edward Brydak komendant Obwodu ZWZ- AK Rzeszów
  • dr Paweł Fornal - Bez jednego wystrzału... brawurowa akcja odbicia żołnierzy AK z Urzędu Bezpieczeństwa w Brzozowie (13 grudnia 1944 r.)
do góry