Nawigacja

„Z miłości do Polski” – Armia Krajowa

Armia Krajowa – świadectwa Niezwyciężonych. Cykl 5 fragmentów notacji IPN

W 2022 r., w związku z 80. rocznicą przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało cykl 5 krótkich filmowych odcinków, w których Świadkowie Historii opowiadają o działalności w ramach struktur Armii Krajowej. Posłuchamy niezwykłych wspomnień Janusza Brochwicz-Lewińskiego, Marii Danuty Skorupińskiej, Henryka Troszczyńskiego.

 • AK_opowiedziane_1920x1080_zajawka

Cykl powstał na podstawie fragmentów wspomnień zgromadzonych na portalu opowiedziane.ipn.gov.pl. Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wersjami notacji, jakie znajdują się na portalu z archiwalnym zasobem IPN w zakresie historii mówionej. Dzięki naszemu serwisowi można spojrzeć w przeszłość oczami niezwykłych Świadków Historii. Relacje dotyczą najważniejszych zagadnień polskiej historii: II wojna światowa, wywózki Polaków na wschód ZSRS, zbrodnia katyńska, ratowanie Żydów przez Polaków w czasie Holocaustu, rzeź wołyńska, Powstanie Warszawskie, opozycja w PRL, Solidarność oraz szeregu innych wydarzeń.

Armia Krajowa – świadectwa Niezwyciężonych

 

 1. Janusz Brochwicz-Lewiński AKCJA „APTEKA”

  Bohater opowiada o przejęciu „wyjątkowego złota”, jakim była specjalna dostawa niemieckich leków i wyposażenia medycznego, przygotowana do transportu na front wschodni. Wspomina bohater: „wszędzie byli Niemcy, najlepsze domy były zajęte przez nich, i to trzeba było zrobić bez najmniejszego hałasu”. Akcja „na aptekę Wendego” miała ogromne znaczenie, ponieważ pozwoliła uzupełnić  braki w zaopatrzeniu medycznym w szpitalach.  Było to szczególnie istotne w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego…
   
 2. Maria Danuta Skorupińska UKRYWANIE POSZUKIWANYCH


  Bohaterka opowiada o pomocy udzielanej rodakom przez rodziców i wujka, którzy działali w strukturach Armii Krajowej, o ukrywaniu przed Niemcami żony generała Franciszka Kleeberga, czy rodzin żydowskich.
   
 3. Henryk Troszczyński – ODKRYCIE GROBÓW KATYŃSKICH


  Bohater opowiada jak po złożeniu przysięgi w Armii Krajowej został wysłany do ZSRR, do pracy przy remoncie dworca kolejowego (jako robotnik na służbie niemieckich sił zbrojnych). Opowiada o okolicznościach, które doprowadziły do odkrycia grobów katyńskich . Wspomina: Widziałem odkopane doły śmierci, które były ogromne: długie, wielkie, szerokie i warstwami rzucone były zwłoki, jak popadły. Warstwami były narzucone zwłoki.
   
 4. Janusz Brochwicz-Lewiński – PAŁACYK MICHLA


  Bohater opowiada genezę powstania jednej z najpopularniejszych pieśni o Powstaniu Warszawskim.
   
 5. Maria Danuta Skorupińska – URATOWANI Z GETTA


  Bohaterka opowiada o pomocy, jakiej rodzina udzielała żydom zamkniętym w getcie, oraz o siatce konspiracyjnej AK, która organizowała schronienie dla rodzin żydowskich, wyprowadzonych z getta. Wspomina również o reakcji Armii Krajowej na działalność konfidentów/donosicieli.

 

Link do playlisty

do góry