Nawigacja

Видання IPN укр

„Z miłości do Polski” – Armia Krajowa

80/80, czyli 80 żołnierzy AK na 80 rocznicę przekształcenia ZWZ w AK

  • 80/80, czyli 80 żołnierzy AK na 80 rocznicę powołania AK
    80/80, czyli 80 żołnierzy AK na 80 rocznicę powołania AK

Na osiemdziesiątą rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową Instytut Pamięci Narodowej przygotował cykl infografik prezentujących osiemdziesięcioro Bohaterów AK.

Prezentujemy dowódców i szeregowych żołnierzy, sztabowców, członków oddziałów dywersyjnych, oficerów wywiadu, kurierów, łączniczki i osoby zaangażowane w produkcję konspiracyjnej broni lub obsługujące placówki przerzutów powietrznych. Ludzi wywodzących się ze Związku Walki Zbrojnej, Batalionów Chłopskich, Narodowej Organizacji Wojskowej, Gwardii Ludowej PPS i innych organizacji zbrojnych działających przed scaleniem z AK w okupowanej przez Niemców i Sowietów Polsce.

Przypominamy tych, którzy ginęli w czasie wojny – w walce z Niemcami i Sowietami albo zostali zamordowani przez UPA, a także tych, którzy oddawali życie już po wojnie – kontynuując opór wobec nowego, komunistycznego zniewolenia lub byli mordowani przez UB za działalność w Polskim Państwie Podziemnym.

Przyjęto podawanie ostatniego potwierdzonego stopnia z czasów służby w kraju, nie uwzględniane są późniejsze awanse kombatanckie. Spośród odznaczeń uwzględniano jedynie Order Orła Białego oraz Order Wojenny Virtuti Militari – nadawany przez prawowite władze niepodległej Polski.

Od 12 lutego do 1 sierpnia 2022 kolejne infografiki były prezentowane w mediach społecznościowych IPN.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry