Nawigacja

Historia z IPN

80. rocznica Zbrodni Katyńskiej – działania Instytutu Pamięci Narodowej

 

CENTRALA, ODDZIAŁ IPN W WARSZAWIE
IPN BIAŁYSTOK, DELEGATURA IPN w OLSZTYNIE
DELEGATURA IPN w BYDGOSZCZY
 • Reportaż edukacyjny poświęcony historii rodzin oficerów zamordowanych w Katyniu (członków Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Bydgoszcz). Emisja miała miejsce 13 marca 2020 r. na antenie TVP3 Bydgoszcz. Przed samą rocznicą przypomnimy materiał na oddziałowej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych;
 • W Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy 21 kwietnia miało odbyć się szkolenie dla nauczycieli przygotowane przy współpracy Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Bydgoszczy. Szkolenie miało składać się z części wykładowej (wykład prof. Tadeusz Wolszy), warsztatowej (część prowadzona przez pracowników IPN i wiceprezes Stowarzyszenia Magdalenę Wolską – prezentacja materiałów IPN oraz wydanej przez Stowarzyszenie publikacji, na którą składają się wspomnienia rodzin oficerów zamordowanych w Katyniu), a także pokazu reportażu edukacyjnego przygotowanego przez TVP3 Bydgoszczy oraz IPN. Seminarium połączono z obchodami 30. rocznicy powstania Stowarzyszenia. Z powodu sytuacji epidemiologicznej spotkanie najprawdopodobniej odbędzie się w innym terminie.
IPN GDAŃSK
 1. Materiał edukacyjny „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie”, zawierający najważniejsze informacje dot. Zbrodni Katyńskiej (charakter, przebieg, geografia zbrodni i jej skutki) oraz przykładowe sylwetki ofiar –  przedstawicieli różnych zawodów i profesji. W materiale pojawią się też najważniejsze informacje o Polskich cmentarzach w Charkowie, Katyniu i Miednoje.
 2. Publikacja przedstawiająca sylwetki 80 ofiar Zbrodni Katyńskiej, które mają być upamiętnione w Kadynach k. Elbląga poprzez zasadzenie 80 Dębów Pamięci w ramach akcji „Katyń... Ocalić od zapomnienia”. Uroczystość była zaplanowana na 16 kwietnia, ale z powodu zagrożenia epidemiologicznego została przesunięta na termin późniejszy.
 • 16 kwietnia w Kadynach miała odbyć się uroczystość posadzenia 80 dębów w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. OBUWiM IPN Gdańsk włączyło się do projektu „Katyń... Ocalić od zapomnienia”. Projekt polega na zasadzeniu 21.857 Dębów Pamięci. Każde z tych drzew odpowiada jednemu nazwisku. Dęby mają stanowić trwałe i jednocześnie żywe upamiętnienie zamordowanych żołnierzy, funkcjonariuszy policji, straży granicznej i służby więziennej, którzy nie polegli, lecz zostali bestialsko zamordowani strzałem w tył głowy;

  Dęby miały zostać zasadzone przy międzynarodowym szlaku rowerowym GreenVelo, przebiegającym bezpośrednio nad Zalewem Wiślanym. Wyjątkowo odstąpiono od realizacji małych tabliczek przy każdym z drzew. Ufundowaliśmy duży, granitowy obelisk z inskrypcją i 80 nazwiskami pomordowanych bohaterów. Upamiętnienie zostanie zlokalizowane na terenie zabytkowego kompleksu klasztoru Braci Mniejszych Franciszkanów w Kadynach znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie szlaku GreenVelo.  Z powodu zagrożenia epidemiologicznego uroczystość została przełożona;

 • 29 kwietnia w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni IPN Gdańsk planował odsłonięcie tablicy kamiennej poświęconej nauczycielce Marii Odyniec, skazanej w czasach stalinowskich przez WSR w Gdańsku na 5 lat więzienia za głoszenie uczniom prawdy o walce AK i o Katyniu. Oprócz tablicy pamiątkowej na prośbę Dyrektora szkoły OBUWiM IPN Gdańsk przygotował dużą planszę informacyjną o Marii Odyniec do biblioteki szkoły. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego uroczystość zostanie najprawdopodobniej przełożona. Materiały poświęcone Marii Odyniec prezentujemy online;
IPN KATOWICE
DELEGATURA IPN w KIELCACH
IPN KRAKÓW

Materiały edukacyjne oraz artykuły popularnonaukowe prezentowane w mediach społecznościowych i na stronie internetowej IPN w Krakowie:

Upamiętnienia realizowane przez OBUWiM w Krakowie:

 • Tablica w siedzibie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, poświęcona oficerom WP – ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Planowana na 15 kwietnia uroczystość odsłonięcia tablicy zostanie prawdopodobnie przełożona na późniejszy termin.
 • Tablica na fasadzie kościoła w Skomielnej Białej (pow. myślenicki) ku czci oficerów WP, Policji Państwowej i KOP – ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość planowana na 18 kwietnia zostanie prawdopodobnie przełożona na późniejszy termin.
 • Pomnik z tablicą ku czci ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz kamień pamięci z inskrypcją przed Dębem Katyńskim w Kielcach, teren III LO im. Norwida w Kielcach. Uroczystość planowana na 20 kwietnia zostanie prawdopodobnie przełożona na późniejszy termin.
 • Tablica przed Komendą Powiatową Policji w Wieliczce, poświęcona pamięci policjantów – ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość planowana na 28 kwietnia zostanie prawdopodobnie przełożona na późniejszy termin.
 • Spot na 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej wyświetlany w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie
IPN LUBLIN
IPN ŁÓDŹ
IPN POZNAŃ

Materiały edukacyjne oraz artykuły popularnonaukowe prezentowane w Internecie:

IPN RZESZÓW
 • w przygotowaniu materiały edukacyjne na temat Zbrodni Katyńskiej w ujęciu regionalnym. Zawierać będą: ogólny wstęp merytoryczny na temat zbrodni, dane regionalne, biografie wybranych ofiar Zbrodni Katyńskiej z terenu dzisiejszego województwa podkarpackiego, zestaw ćwiczeń i scenariuszy lekcji dla uczniów klas VII–VIII i szkół ponadpodstawowych. Materiały przygotowane wspólnie z doradcami metodycznymi PCEN. Planowany termin wydania: jesień 2020 r.
 • wykład online dr. Piotra Szopy z OBUWiM o ofiarach Zbrodni Katyńskiej pochodzących z Podkarpacia na podstawie autorskiej książki „Zbrodnia katyńska 1940. Pamięci mieszkańców powiatu strzyżowskiego zamordowanych przez Sowietów w Katyniu, Charkowie i Twerze (Kalininie)”
 • wykład online Katarzyny Kyc z OBEN pt. „Zbrodnia Katyńska – zbrodnia, która miała być zapomniana”
 • prezentacja na stronach internetowych cyklu materiałów „Co kryje Oddziałowe Archiwum IPN w Rzeszowie”, a w nim sylwetek osób z Podkarpacia – ofiar Zbrodni Katyńskiej:

kapitan Władysław Kruczyński

Działania przeniesione na termin późniejszy:

 • cykl warsztatów dla nauczycieli „Zbrodnia Katyńska i Kłamstwo Katyńskie"
 • pokazy filmu „Katyń” (reż. Andrzej Wajda), „Katyń – Ostatni świadek” (reż. Piotr Szkopiak)
 • prezentacja wystawy „Zbrodnia katyńska”
 • odsłonięcie tablicy „Pamięci Funkcjonariuszy Policji Państwowej z powiatu mieleckiego zamordowanych przez sowietów w Kalininie i innych miejscach na Wschodzie w latach 1939-1940” w Mielcu – pierwotnie miało odbyć się 15 kwietnia 2020 r., odbędzie się w terminie późniejszym
 • trwają prace nad tablicą w Kidałowicach, upamiętniającą mieszkańców zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej, planowane odsłonięcie 17 września .2020 r.
IPN SZCZECIN
IPN WROCŁAW, ​DELEGATURA IPN w OPOLU

 

do góry