Nawigacja

Materiały do pobrania

[TEKST + AUDIO] 80. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej

 • 80. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Ma na celu upamiętnienie ofiar Zbrodni Wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej.

Wspomnienie przypada 11 lipca, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli (11 lipca 1943 r.), będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

W świetle prawodawstwa międzynarodowego, mordy popełnione przez Ukraińców głównie na Polakach kwalifikowane są jako ludobójstwo. Zgodnie z najnowszymi szacunkami polskich badaczy w latach 1939–1947 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło nawet ponad 120 tys. obywateli Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej: ok. 60 tys. na Wołyniu i co najmniej 60 tys. w Małopolsce Wschodniej (woj. lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie), na Polesiu i na Lubelszczyźnie.

***

80. rocznica Zbrodni Wołyńskiej komunikat historyczny Biura Rzecznika Prasowego IPN

80. rocznica Zbrodni Wołyńskiej – działania Instytutu Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej – wydarzenia i inicjatywy w związku z 80. rocznicą Zbrodni Wołyńskiej

Główne uroczystości:

11 lipca 2023 r. – współorganizacja uroczystości w Warszawie
Główny organizator: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

10.30 – Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej
12.00 – ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza,
13.00 – wspólna modlitwa, apel pamięci połączony ze składaniem wiązanek przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942–1947
14.00 – ceremonia składania wieńców i wiązanek kwiatów przy Pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej na Skwerze Wołyńskim.

Konferencja:

7 lipca 2023 r. Cieszanów – konferencja naukowa w 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej z udziałem, m.in.: dr. hab. Grzegorza Motyki, dr. hab. Mariusza Krzysztofińskiego, Ewy Siemaszko, prof. dr.  hab. Leonida Zaszkilniaka

Dyskusja:

11 lipca 2023 r. – „Zbrodnia Wołyńska z perspektywy 80 lat”: Centrum Edukacyjne Przystanek Historia IPN w Warszawie, ul. Marszałkowska 21/25. godz. 18.00, Warszawa, wstęp wolny.

IPNtv: Dyskusja panelowa z udziałem ks. prof. dr. hab. Józefa Mareckiego (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), dr. Leona Popka (Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN), dr. Tomasza Berezy (Oddział IPN w Rzeszowie) oraz Ewy Siemaszko.

Spotkania autorskie wokół książek:

11 lipca 2023 r. – Bydgoszcz, Delegatura IPN w Bydgoszczy

11 lipca 2023 r., godz. 17.00 – Gdańsk, Hotel Scandic, ul. Podwale Grodzkie 9
12 lipca 2023 r., godz. 17.00 – Elbląg, Focus Hotel Premium, ul. Stary Rynek 54–59
14 lipca 2023 r., godz. 17.00 – Malbork, Muzeum Zamkowe w Malborku – Centrum Konferencyjne Karwan, ul. Starościńska 1

18 lipca 2023 r. – Tarnobrzeg, Muzeum w Tarnobrzegu

Akcja „Zapal znicz pamięci”

11 lipca 2023 r.  – akcja społeczna skierowana do społeczności lokalnej (harcerze, stowarzyszenia) zachęcająca do zapalenia zniczy w miejscach pamięci ofiar Zbrodni Wołyńskiej w województwie podkarpackim.

„To był pierwszy obraz tej zbrodni, z którą ja oczami dziecka spotkałem się”. Premiera notacji Stanisława Srokowskiego na portalu opowiedziane.ipn.gov.pl

Obejrzyj notację z Stanisławem Srokowskim

Wystawy:

 • Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma 
  Zbąszyń, Rynek, 1 lipca 2023 r.
 • Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego 
   Lublin, Plac Teatralny 1, 10 lipca 2023 r., godz. 10.00
 • Ocaleni. Wołanie o pamięć
  Wrocław, ul. Jana Długosza 48, Przystanek Historia, 10 lipca 2023 r., godz. 10.30
 • Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945 
  Gdańsk, al. Grunwaldzka 216, przed siedzibą Oddziału IPN, 10 lipca 2023 r.
  Gietrzwałd, 10 lipca 2023 r.
  Łódź, Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki, 10 lipca 2023 r.
  Bydgoszcz, ul. Grudziądzka 9-15, 11 lipca 2023 r. 
  Kraków, Planty, 11 lipca 2023 r.
  Tarnów, ul. Gabriela Narutowicza 38, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, 11 lipca 2023 r.
  Kielce, Skwer Stefana Żeromskiego, 11 lipca 2023 r.
 • Polskie ośrodki samoobrony na Wołyniu 1943-1944
  Lublin, siedziba Oddziału IPN w Lublinie, 30 sierpnia 2023 r.

Więcej: TUTAJ

***

W związku z 80. rocznicą Zbrodni Wołyńskiej przygotowaliśmy dla Państwa listę publikacji i materiałów naukowych, popularnonaukowych oraz audio opracowanych przez IPN.

Portal zbrodniawolynska.pl prowadzony przez Archiwum IPN został przygotowany w trzech wersjach językowych: polskiej – zbrodniawolynska.pl, ukraińskiej – wolynskyjzloczyn.eu i angielskiej – volhyniamassacre.eu. Zawiera podstawowe informacje na temat zbrodni wołyńskiej, kalendarium, relacje świadków, informacje o śledztwach prowadzonych przez prokuratorów IPN-KŚZpNP, fotografie i dokumenty oraz czytelnię, w której można znaleźć publikacje na temat zbrodni.

Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

IPNtv: Baza ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wsch.

Zbrodnia Wołyńska (artykuły, audio/wideo w portalu przystanekhistoria.pl)

https://przystanekhistoria.pl/dokumenty/szablonyimg/166-Logo_Przystanek-Historia_shared.png

Polecamy: teksty o Zbrodni Wołyńskiej

Broszura do pobrania: Ludobójstwo Polaków na Wołyniu 1939–1945. Świadectwa.

Relacje świadków historii:

„Wołyń 1943: świadectwa Niezwyciężonych” – Cykl sześciu krótkich filmów z relacjami świadków historii:

„Dzieci Wołynia” – cykl filmów dokumentalnych

https://ipn.gov.pl/pl/multimedia-1/153458,Dzieci-Wolynia-cykl-filmow-dokumentalnych.html

Świadectwa

Wydawnictwa IPN  

 • Rozmowa o książce: „Zapomniana deportacja” – rozmowa z Tomaszem Berezą z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie, autorem publikacji „Przesiedleni znad Sanu – zamordowani nad Horyniem. Losy Polaków deportowanych przez Sowietów z obwodu drohobyckiego w ramach „oczyszczania” pasa przygranicznego (1940–1944)”.

Dodatki do prasy

Do pobrania

Wystawy IPN – do pobrania:

Autorami wystawy są: Agnieszka Gorczyca, Michał Ruczyński, Ewa Siemaszko i dr Marcin Stefaniak.

Organizatorzy wystawy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia.

Prezentowane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów prywatnych dr. Leona Popka, Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum IPN.

Autorzy: Adrian Lesiakowski i Paweł Skrok
Recenzja: dr. hab. Filip Musiał, dr Leon Popek

Ekspozycja została przygotowana w siedemdziesiątą rocznicę zbrodni dokonanej przez Ukraińską Powstańczą Armię na Polakach mieszkających w województwie wołyńskim. Wystawa skupia się na wydarzeniach roku 1943. Przybliża podstawowe informację o skali zbrodni oraz o losach Polaków, którym udało się przeżyć. Autorką wystawy jest Agnieszka Wszałek (OBEN IPN w Gdańsku).

►Teki edukacyjne IPN – do pobrania:

IPNtv

Playlista „Zbrodnia Wołyńska”:

Film dokumentalny:

Audycja „Kulisy historii”:

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Wokół Wołynia. Rozmowa z dr. Rafałem Leśkiewiczem, rzecznikiem prasowym IPN w związku w wywiadem z Antonem Drobowyczem, dyrektorem ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej” z cyklu „Kulisy historii”. Premiera 25 marca (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv

Projekt edukacyjny:

W 78. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej Biuro Edukacji Narodowej IPN – wraz z Teatrem „Nie Teraz” – stworzyło projekt edukacyjny „Wołyń 1943. Pamiętamy”. Biorą w nim udział uczniowie oraz nauczyciele polonijni z różnych części świata, min. z Belgii, Brazylii, Ukrainy, Łotwy, USA, Kanady. Projekt polega na przesłaniu przez uczniów, nauczycieli, studentów polonistyki nagrań z recytacją wiersza poświęconego ofiarom Zbrodni Wołyńskiej.

Playlista – projekt edukacyjny „Wołyń 1943. Pamiętamy”

do góry