
Kongres Pamięci Narodowej
-
Kongres Pamięci Narodowej – Wielkie Wydarzenie IPN na PGE Narodowym
„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na stadionie PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie odbędzie się Kongres Pamięci Narodowej. To pierwsze takie wydarzenie, oferujące pasjonatom naszych dziejów debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, nowe technologie, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji.
więcej -
[TEKST + AUDIO] Już jutro! Kongres Pamięci Narodowej, PGE Narodowy 13-15 kwietnia 2023 r.
Już jutro rozpocznie się Kongres Pamięci Narodowej. Program paneli dyskusyjnych i 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia" oraz mapa obiektu do pobrania. Serdecznie zapraszamy!
więcej -
Historia mówi przez pokolenia. Już dziś rozpoczyna się Kongres Pamięci Narodowej - Warszawa, PGE Narodowy, 13–15 kwietnia 2023
Już dziś o godz. 9.30 zapraszamy na uroczyste otwarcie Kongresu Pamięci Narodowej, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” Zostaną zaprezentowane wyniki raportu „Edukacja dla pamięci” i rozpocznie się dyskusja na temat świadomości historycznej Polaków. Chcemy opowiedzieć o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia. Debaty z udziałem znakomitych naukowców z Polski i zagranicy, publicystów, blogerów, społeczników, międzynarodowy festiwal filmowy, wystawy multimedialne, warsztaty, strefa nowych technologii, strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy – to tylko niektóre z atrakcji na Kongresie Pamięci Narodowej. Zapraszamy! Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Transmisja z otwarcie i debaty Edukacja dla pamięci na kanale IPNtv.
więcej -
[TEKST + AUDIO] Gale na Kongresie Pamięci Narodowej IPN Historia mówi przez pokolenia Kongres Pamięci Narodowej IPN – PGE Narodowy, 13–15 kwietnia 2023 r.
„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej organizuje w dniach 13–15 kwietnia br. Kongres Pamięci Narodowej. Każdy dzień zakończy się uroczystym ogłoszeniem wyróżnionych w konkursach IPN: Sygnety Wydawnictwa IPN (13 kwietnia, godz. 16.30), Debiut Historyczny Roku (14 kwietnia, godz. 16.00) oraz Kustosz Pamięci Narodowej (15 kwietnia, 16.00). W czasie gali wręczenia nagród Kustosza Pamięci Narodowej prezes IPN dr Karol Nawrocki wręczy medale „Reipublicae Memoriae Meritum”. Transmisje z każdej gali na kanale IPNtv.
więcej -
[TEKST +AUDIO] Debaty na Kongresie Pamięci Narodowej IPN: Historia mówi przez pokolenia, PGE Narodowy, 13–15 kwietnia 2023 r.
Dwadzieścia sześć paneli dyskusyjnych, znakomici historycy z Polski i zagranicy – jak prof. Andrzej Nowak, prof. Stéphane Courtois, prof. Stephen Hicks, prof. Hans-Jürgen Bömelburg, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Ladislav Kudrna, publicyści, dziennikarze, społecznicy, blogerzy, córka gen. Andersa – Anna Maria Anders spotkają się w jednym miejscu, żeby rozmawiać o historii i zastanowić się, w jaki sposób historia mówi przez pokolenia. Jak opowiadać o historii, żeby zainteresować nią młodych i przekonać, że historia jest kluczem do przyszłości. Zapraszamy na panele dyskusyjne w czasie Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia 2023 r na PGE Narodowy w Warszawie. Wstęp wolny.
więcej -
[TEKST + AUDIO] Wystawy na Kongresie Pamięci Narodowej IPN: Historia mówi przez pokolenia, PGE Narodowy, 13–15 kwietnia 2023 r.
Sześć wystaw, w tym multimedialne prezentacje, w jednym miejscu, ukazujące historię walki o niepodległość i starcie Polaków z dwoma totalitaryzmami XX wieku, wielkie zwycięstwo w 1920 r. w wojnie polsko-bolszewickiej i Zbrodnię Katyńską w 1940 r. Tragizm ludzkich losów, heroizm i bohaterstwo, walka o prawdę historyczną i pamięć. Pielęgnowanie polskości na obczyźnie. Historia zaklęta w obozowych grafikach i dokumentach przechowywanych w rodzinach Polaków, których wojenna zawierucha rozrzuciła po całym świecie. Bo historia mówi przez pokolenia. Zapraszamy na wystawy, które zostaną zaprezentowane na Kongresie Pamięci Narodowej organizowanym przez IPN w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji.
więcej -
[TEKST+AUDIO] Strefa rekonstrukcji na Kongresie Pamięci Narodowej IPN: Historia mówi przez pokolenia, PGE Narodowy, 13–15 kwietnia 2023 r.
Dotknij historii ożywionej – odwiedź stanowiska rekonstruktorów, zobacz przedwojenne pojazdy mechaniczne i konne, dioramy, weź aktywny udział w zajęciach historycznych w strefie rekonstrukcyjnej w czasie Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp wolny.
więcej -
[TEKST +AUDIO] 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” na Kongresie Pamięci Narodowej IPN: Historia mówi przez pokolenia, PGE Narodowy, 13–15 kwietnia 2023 r.
Już za dwa dni, w trakcie Kongresu Pamięci Narodowej na PGE Narodowym w Warszawie (13–15 kwietnia) odbędzie się 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Trzy dni wydarzenia wypełnią nie tylko projekcje nagradzanych filmów, ale także spotkania z twórcami oraz warsztaty edukacyjne. Wstęp na pokazy i dyskusje jest bezpłatny, obowiązuje jednak rejestracja.
więcej -
Gala Debiut Historyczny Roku na Kongresie Pamięci Narodowej IPN – PGE Narodowy, 14 kwietnia 2023 r.
Znamy już wyniki XV edycji konkursu Debiut Historyczny Roku im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 14 kwietnia br. w czasie Kongresu Pamięci Narodowej, organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej -
Historia mówi przez pokolenia. Dziś drugi dzień Kongresu Pamięci Narodowej Warszawa, PGE Narodowy, 13–15 kwietnia 2023
Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, debaty naukowe z udziałem znakomitych naukowców z Polski i zagranicy, rozstrzygnięcie zmagań w hackatonie historycznym, gala Debiut Historyczny Roku, wystawy multimedialne, interaktywny globus projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, multimedialna szafa archiwalna, dzięki której poznajemy historię zapisaną w dokumentach, edukacyjna ścieżka historyczna przybliżająca najnowszą historię Polski, ogólnopolski turniej gier planszowych. To niektóre z atrakcji zaplanowanych w ramach Kongresu Pamięci Narodowej. Przekonaj się, że historia mówi przez pokolenia. Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Zapraszamy!
więcej -
Historia mówi przez pokolenia. Dziś trzeci dzień Kongresu Pamięci Narodowej: Warszawa, PGE Narodowy, 13–15 kwietnia 2023
Ostatnia szansa na pasjonującą przygodę z historią na Kongresie Pamięci Narodowej organizowanym przez IPN. Poznaj najnowszą historię Polski dzięki Edukacyjnej ścieżce historycznej, załóż okulary VR, żeby złamać bolszewickie szyfry i przenieść się do mieszkania z tajną drukarnią w czasach komunizmu. Czeka na ciebie interaktywny globus projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” czy multimedialna szafa archiwalna, dzięki której poznasz historię zapisaną w dokumentach. Finał 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, debaty naukowe z udziałem znakomitych naukowców z Polski i zagranicy, rozstrzygnięcie zmagań w ogólnopolskiej Olimpiadzie Gier Planszowych, gala wręczenia Nagrody „Kustosza Pamięci Narodowej” oraz medalu „Reipublicae Memoriae Meritum”. Przekonaj się, że historia mówi przez pokolenia. Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Zapraszamy!
więcej -
Raport „Edukacja dla pamięci”. Prezentacja wyników badania świadomości historycznej Polaków
Kongres Pamięci Narodowej, 13 kwietnia 2023 r. Warszawa, PGE Narodowy
więcej -
Nagroda „Sygnety Wydawnictwa IPN” na Kongresie Pamięci Narodowej IPN – PGE Narodowy, 13 kwietnia 2023 r. – znamy nazwiska Laureatów Nagrody
Jarosław Wąsowicz, Witold Bagieński, Magdalena Dźwigał, Sebastian Rosenbaum, Mirosław Węcki, Sebastian Piątkowski, Jerzy Kirszak, Bogusław Polak, Michał Polak, Jarosław Molenda to laureaci pierwszej edycji konkursu „Sygnety Wydawnictwa IPN” na Najlepszą Książkę Roku. Kapituła Nagrody przyznała także trzy wyróżnienia. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 13 kwietnia br. w czasie Kongresu Pamięci Narodowej, organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej -
Historia mówi przez pokolenia. Pierwszy dzień Kongresu Pamięci Narodowej Warszawa, PGE Narodowy, 13–15 kwietnia 2023
Prezentacja raportu „Edukacja dla pamięci”, czwarty Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, debaty naukowe z udziałem znakomitych naukowców z Polski i zagranicy, hackaton historyczny, pierwsza gala Nagrody Sygnety Wydawnictwa IPN, projekty gamingowe, wystawy multimedialne, interaktywny globus szlaków projektu „Szlaki Nadziei. Odyseję Wolności”, multimedialna szafa archiwalna dzięki której poznajemy historię zapisaną w dokumentach, edukacyjna ścieżka historyczna przybliżająca najnowszą historię Polski, ogólnopolski turniej gier planszowych – to niektóre z atrakcji dostępnych już pierwszego dnia Kongresu Pamięci Narodowej. 13 kwietnia w wydarzeniu wzięło udział ponad 3000 osób, w tym w tym 1600 dzieci i młodzieży z całej Polski, którzy przekonali się, że opowieść o historii może być pasjonującą przygodą.
więcej -
Wręczenie Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz Medali „Reipublicae Memoriae Meritum” – Kongres Pamięci Narodowej, 15 kwietnia 2023 r.
Ostatniego dnia Kongresu Pamięci Narodowej poznaliśmy laureatów Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz madalu „Reipublicae Memoriae Meritum”. Nagrodzeni to strażnicy narodowej pamięci, upamiętniający historię narodu Polskiego i przekazujący dziedzictwo narodowe kolejnym pokoleniom. Bo historia mówi przez pokolenia.
więcej -
Historia mówi przez pokolenia. Podsumowanie drugiego dnia Kongresu Pamięci Narodowej Warszawa, PGE Narodowy, 14 kwietnia 2023 r.
Na warszawskim PGE Narodowym zakończył się kolejny dzień Kongresu Pamięci Narodowej. Trwające od wczoraj i organizowane przez IPN przedsięwzięcie przyciągnęło już w sumie ponad 7, 5 tysiąca gości.
więcej -
Znamy zwycięzców pierwszego hackathonu IPN HISTHACK!
W dniach 13-14 kwietnia 2023 r. na Stadionie PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie, w ramach Kongresu Pamięci Narodowej, miał miejsce finał zmagań programistycznych szesnastu drużyn, złożonych z uczniów szkół średnich z całej Polski. Uczestnicy hackathonu, przy użyciu nowych technologii, zaproponowali prezentację wybranych wydarzeń z historii Polski XX wieku. Główną nagrodą były Gogle Oculus Quest II i 3 zestawy gogli dla szkoły.
więcej -
Finał pierwszej edycji ogólnopolskiej Olimpiady Gier Planszowych Instytutu Pamięci Narodowej – Warszawa, 15 kwietnia 2023
Pierwsza edycja ogólnopolskiego turnieju gier planszowych Instytutu Pamięci Narodowej za nami! Znamy już nazwiska najlepszych zawodników, którzy zostali wyłonieni podczas rozgrywek finałowych na Kongresie Pamięci Narodowej w Warszawie.
więcej -
4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” na Kongresie Pamięci Narodowej IPN, 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym w Warszawie.
Znamy już nazwiska twórców nagrodzonych podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia. Nagrody otrzymali Viesturs Kairiss, Miłosz Kozioł, Vedrana Pribačić. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 15 kwietnia br. w czasie Kongresu Pamięci Narodowej, organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Nazwisko laureata nagrody publiczności zostanie ogłoszone po dokładnym podliczeniu głosów już po zakończeniu Kongresu.
więcej -
Historia mówi(ła) przez pokolenia. W Warszawie zakończył się Kongres Pamięci Narodowej
Przez trzy dni, od 13 do 15 kwietnia 2023 r., na warszawskim PGE Narodowym odbywało się wyjątkowe wydarzenie – organizowany przez IPN Kongres Pamięci Narodowej. Z wielu atrakcji przygotowanych nie tylko dla pasjonatów historii skorzystało ponad 13 tysięcy osób.
więcej