Nawigacja

Komunikaty

Prace poszukiwawcze na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

W dniach 4-5 kwietnia 2024 r. na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace poszukiwawczo-ekshumacyjne w kwaterze 91 A. Celem działań było odnalezienie szczątków 25-letniego żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ofiary zbrodni komunistycznej, zaginionego na terenie Wrocławia w 1946 r. O fakcie jego zaginięcia i prawdopodobnym zabójstwie powiadomiła Instytut rodzina zaginionego.

W 1946 r. ciało młodego człowieka odnaleziono na terenie dawnego lotniska wojskowego na Pilczycach i poddano analizie sekcyjnej w miejskim prosektorium, a następnie pochowano na koszt miasta w jamie grobowej, na terenie należącym wówczas do jednostki wojskowej, a dziś do cmentarza komunalnego. Obecnie znajdują się tam pochówki współczesne – z lat 80-tych.

Według przekazu krewnych poszukiwanego, za przesłuchaniami, inwigilacją i być może zabójstwem stał Główny Zarząd Informacji Wojska Polskiego. Fakt rozpracowania żołnierza przez wojskowe organy bezpieczeństwa państwa potwierdzają dokumenty z Centralnego Archiwum Wojskowego.

Przeprowadzone przez BPiI prace poszukiwawcze nie przyniosły jednak spodziewanych rezultatów – nie odnaleziono szczątków o profilu biologicznym poszukiwanej ofiary.

BPiI IPN, 10.04.2024 r.

do góry