Nawigacja

Komunikaty

W imię prawdy historycznej i poszanowania Ofiar najwyższy czas oczyścić przestrzeń publiczną z pozostałości komunistycznej propagandy!

Anna Pawlak
Data publikacji 26.03.2024

Propaganda sowiecka narzuciła obraz komunistycznej Rosji wyzwalającej Europę od niemieckiego nazizmu. W rzeczywistości przez następne 45 lat od zakończenia II wojny światowej połowa naszego kontynentu była zdominowana przez Związek Sowiecki. Pomniki wdzięczności Armii Czerwonej stawiane w tamtym czasie były w rzeczywistości obiektami propagującymi komunizm.

Na kanale IPNtv prezentujemy przygotowany przez Biuro Współpracy Międzynarodowej IPN film zatytułowany „Decommunization of Public Space”obalający nieprawdziwą narrację na temat działań dekomunizacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej. Materiał zwięźle naświetla cel oraz charakter kampanii, podkreśla, że usuwając komunistyczne obiekty propagandowe z przestrzeni publicznej, IPN wypełnia zadanie wynikające wprost z przepisów polskiego prawa, zakazującego propagowania ideologii i systemów totalitarnych.

Prezes Karol Nawrocki wielokrotnie podkreślał  konieczność oczyszczenia przestrzeni publicznej z sowieckich  symboli i innych reliktów komunistycznego ustroju totalitarnego nie tylko w Polsce, ale także we wszystkich krajach byłego bloku wschodniego.

Armia Czerwona nie przyniosła Polsce wyzwolenia ale ponowne zniewolenie. Jej szlak bojowy znaczyły śmierć, wszechobecny terror i bestialstwo a także cierpienie tysięcy zgwałconych kobiet.

Od agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 r., dzięki staraniom IPN oraz władz samorządowych usunięto 40 z 60 obiektów gloryfikujących zbrodniczą Armię Czerwoną, które szpeciły przestrzeń publiczną.

Za te działania dr Karol Nawrocki został wciągnięty na listę osób poszukiwanych przez władze Federacji Rosyjskiej. Podobnie jak wiele innych osób publicznych, w tym m.in. premier Estonii Kaja Kallas.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dr Karola Nawrockiego, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Kto nie z nimi, ten faszysta z 16 lutego 2024 r. Tekst dostępny jest w wielu wersjach językowych:

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry