Nawigacja

Komunikaty

Ukraiński dziennikarz Dmytro Khylyuk laureatem tegorocznej nagrody Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia

Anna Pawlak
Data publikacji 07.12.2023

Wczoraj 6 grudnia 2023 r. podczas odbywającego się w Warszawie zjazdu Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia (Platform of European Memory and Conscience) poznaliśmy nazwisko laureata nagrody PEMC. Tegoroczne wyróżnienie dla osoby przeciwstawiającej się reżimom totalitarnym, działającej na rzecz idei demokracji, podstawowych praw człowieka oraz rządów prawa otrzymał ukraiński dziennikarz Dmytro Khylyuk.

Dmytro Khylyuk został dziennikarzem w 2005 roku. Pracował jako korespondent w agencjach informacyjnych Context Media, RBC-Ukraina, Nezalezhne Biuro Novyn, ForUm, News24UA. Od grudnia 2013 roku jest korespondentem Departamentu Produkcji Wiadomości agencji informacyjnej UNIAN. Specjalizuje się w sprawach dotyczących sądów i organów ścigania.

Podczas inwazji armii rosyjskiej w regionie Kijowa, 3 marca 2022 r., został porwany. W sierpniu 2022 roku, za pośrednictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, rodzice Dmytro Khylyuka otrzymali od niego list z kwietnia 2022 roku. Wynikało z niego, że Rosjanie nadal przetrzymują w niewoli 42 osoby ze środowiska, w którym pracował Khylyuk. Dmytro Khylyuk ma aktualnie status zakładnika cywilnego. Zgodnie z prawem międzynarodowym takie osoby powinny być zwalniane poza specjalnymi umowami o wymianie zakładników. Reporterzy bez granic zażądali natychmiastowego wypuszczenia dziennikarz, ale jak dotąd bez skutecznie. Udało im się tylko ustalić, że w 2022 r. przebywał on w Nowozybkowskim Areszcie Śledczym nr 2, w obwodzie briańskim.

Kandydat do nagrody został zgłoszony przez zastępcę prezesa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyra Tyliszczaka oraz zastępcę dyrektora generalnego Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa Lesia Hasydzhaka.

Wyróżnienie Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia ma za zadanie wspierać nagrodzonych, gwarantować ochronę przed prześladowaniem i nagłaśniać ich działania na arenie międzynarodowej.

do góry