Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Oświadczenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w związku z przyjęciem w dniu 9 grudnia 2021 r. przez Radę Warszawy petycji dotyczącej zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet

Monika Dobrzeniecka
Data publikacji 10.12.2021

Z zaniepokojeniem  i zdziwieniem przyjąłem informację o przyjęciu przez Radę Warszawy  petycji dotyczącej zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Roman Dmowski to wybitny mąż stanu, jeden z ojców polskiej niepodległości. Przez swą działalność dyplomatyczną, polityczną i publicystyczną w znacznym stopniu przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Dotychczas funkcjonująca nazwa tego miejsca jest właściwym upamiętnieniem działalności Romana Dmowskiego. Nie może dla niego zabraknąć godnego miejsca na mapie stolicy Polski, tak samo jak dla Piłsudskiego, Daszyńskiego, Witosa i wielu innych.

Próba zmiany nazwy ronda Romana Dmowskiego na rondo Praw Kobiet nosi znamiona wplatania historii w bieżącą walkę polityczną. Działania tego męża stanu przyczyniły się do budowy polskiej państwowości i demokracji. Nie zasłużył sobie na wyrugowanie go z tak ważnego miejsca w Warszawie.

Jako Prezes Instytutu Pamięci Narodowej stanowczo protestuję przeciwko takim działaniom ze strony warszawskich radnych.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
dr Karol Nawrocki

do góry