Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dokumenty z gruzińskiego archiwum trafią do IPN

Prezes IPN dr Łukasz Kamiński i Prorektor Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji Pridon Diasamidze podpisali we wtorek, 21 maja 2013 r., umowę o współpracy archiwalnej.  Zawarta na rok umowa przewiduje zakup 20 tysięcy kopii dokumentów pochodzących  z Archiwum MSW Gruzji, dotyczących  Polaków. Jest to kolejna tego typu umowa. IPN ma już podobne z Ukrainą, Rumunią i Litwą.

– Dzięki tej umowie uzyskaliśmy dostęp do dokumentów związanych z ważnymi wydarzeniami z historii Polski i Polaków – powiedział po podpisaniu Łukasz Kamiński. Te wydarzenia to komunistyczne represje wobec Polaków w latach 20. i 30. XX wieku; niemieckie zbrodnie podczas II wojny światowej i powojenny terror związany między innymi z funkcjonowaniem obozu filtracyjnego dla żołnierzy AK w Kutaisi w Gruzińskiej SRR.  

– Polska i Gruzja mają bardzo wiele wspólnego – stwierdził w swoim wystąpieniu Pridon Diasamidze – zwłaszcza umiłowanie wolności.  Przypomniał  również, że współpraca między Polską i Gruzją nie zaczyna się od podpisania umowy. Półtora roku temu delegacja IPN odwiedziła Akademię MSW i zapoznała się z zasobem Archiwum MSW, będącego jej częścią. Niedawno czynna była w Tbilisi wystawa poświęcona Polakom represjonowanym w Gruzji podczas Wielkiego Terroru.

Dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN dr Rafał Leśkiewicz zapowiedział rozpoczęcie wydawania serii „Losy Polaków w Gruzji w XX wieku”. Ambicją Instytutu jest, by jak najwięcej dokumentów trafiło do obiegu naukowego, również w tłumaczeniu angielskim.

Podpisaniu umowy towarzyszyło przekazanie pierwszej partii 1,6 tysiąca cyfrowych  kopii dokumentów, związanych z losami Polaków podczas Wielkiego Terroru.

Delegacja gruzińska przebywała w Polsce na zaproszenie IPN dniach od 20 do 23 maja. W jej skład wchodzili Pridon Diasamidze – Prorektor Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji; Omar Tushurashvili – Dyrektor Archiwum MSW Gruzji i  Nana Grigalashvili – pracownik Sekcji Międzynarodowej MSW Gruzji.

Foto: Piotr Gajewski

do góry