Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia przeciwko 30 byłym funkcjonariuszom ZOMO w Lublinie

W dniu 23 kwietnia 2008 r. prokuratorzy Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie – Delegatury w Radomiu skierowali do Sądu Rejonowego w Szydłowcu akt oskarżenia przeciwko 30 byłym funkcjonariuszom Zmotoryzowanego Odwodu Milicji Obywatelskiej w Lublinie, którzy brali czynny udział w tłumieniu protestu społecznego, mającego miejsce w dniu 25 czerwca 1976 r. w Radomiu.

Zarzucono im popełnienie czynu, stanowiącego zbrodnię komunistyczną, a polegającą na tym, że:

w nocy z 25 na 26 czerwca 1976r. w Szydłowcu jako funkcjonariusze Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej w Lublinie, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi imiennie ustalonymi funkcjonariuszami tegoż ZOMO Lublin, podczas wykonywania czynności służbowych związanych z konwojowaniem i osadzeniem w areszcie Komisariatu Milicji Obywatelskiej w Szydłowcu zatrzymanych: Zbigniewa A., Wiesława A., Danuty B., Marianny Ch., Marka D., Józefa G., Janusza G., Waldemara G., Ireneusza G., Wojciecha I., Wiesława K., Artura K., Grzegorza M., Gustawa M., 15-letniego Witolda M., Maksymiliana O., Mirosława P., Janiny S., 15-letniego Andrzeja S., Marka S., Andrzeja S., Krzysztofa S., 16-letniego Mirosława S., Mariana S., Janusza T., Wiesława W., 14-letniego Dariusza W. i Mariana W. – osób zatrzymanych w związku z protestem społecznym mającym miejsce w dniu 25 czerwca 1976 r. w Radomiu, wykorzystując powstały w następstwie czynności zatrzymania stosunek zależności, znęcali się nad nimi fizycznie i psychicznie w ten sposób, iż wzięli udział w pobiciu częściowo skrępowanych w parach kajdankami pokrzywdzonych, przechodzących pomiędzy grupami funkcjonariuszy ustawionych w dwóch kordonach, tj. w tzw. ścieżce zdrowia, poprzez zadawanie uderzeń pałkami służbowymi, określanymi w terminologii służbowej jako pałki szturmowe, jak również rękoma zaciśniętymi w pięści i nogami obutymi w ciężkie buty typu wojskowego, po głowie, tułowiu i kończynach, czym narazili ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, jak również używali wobec nich słów wulgarnych i gróźb pobicia.
Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

W sprawie innych funkcjonariuszy państwa komunistycznego, biorących udział w tłumieniu protestu społecznego mającego miejsce w dniu 25 czerwca 1976 r. w Radomiu, prowadzone jest przez prokuratorów Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie – Delegatury w Radomiu, odrębne śledztwo. W toku tego postępowania przygotowawczego wyjaśniane są wątki przestępczych działań na terenie miasta Radomia i okolic funkcjonariuszy państwa komunistycznego z innych jednostek, w tym funkcjonariuszy Zmotoryzowanego Odwodu Milicji Obywatelskiej, słuchaczy Wyższej Szkoły Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie, funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej.

Nadto Sąd Rejonowy w Radomiu wyrokiem z dnia 06 września 2007 r. orzekł wobec byłego słuchacza Wyższej Szkoły Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie Stefana Bogdana S. karę 2 ( dwóch lat ) pozbawienia wolności, zawieszając warunkowo jej wykonanie na okres 5 ( pięciu ) lat próby. Wobec oskarżonego orzeczono również grzywnę w wysokości 100 stawek dziennych po 20 zł. każda oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości. Na skutek apelacji Sąd Okręgowy w Radomiu zmienił wyrok sądu I instancji, modyfikując kwalifikację prawną czynu i obniżając karę pozbawienia wolności do 1 roku i 6 miesięcy. W pozostałej części wyrok został utrzymany w mocy. Wyrok jest prawomocny.

Sąd Okręgowy w Radomiu wyrokiem z dnia 31 października 2007 r. uznał Jana D. – byłego funkcjonariusza Zmotoryzowanego Odwodu Milicji Obywatelskiej w Lublinie, winnym popełnienia czynów polegających na czynnym udziale w tłumieniu protestu społecznego w Radomiu w dniu 25 czerwca 1976 r. i na podstawie art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 07 grudnia 1989 r. o amnestii, postępowanie karne przeciwko w/w umorzył ( art. 1 ust. 1 w/w ustawy - „W sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że w wypadku przestępstwa umyślnego kara pozbawienia wolności nie przekroczyłaby lat 2, a przestępstwa nieumyślne lat 3, postępowanie karne umarza się”). Wyrok nie jest prawomocny. Apelacje złożył prokurator pionu śledczego IPN.

Ponadto w Sądzie Rejonowym w Radomiu toczy się postępowanie karne przeciwko Marianowi F. – byłemu funkcjonariuszowi Posterunku MO w Kazanowie, a w Sądzie Okręgowym w Radomiu przeciwko Januszowi N. – byłemu funkcjonariuszowi Zmotoryzowanego Odwodu Milicji Obywatelskiej w Łodzi. W/w również oskarżono o czyny związane z czynnym udziałem w tłumieniu protestu społecznego w Radomiu w dniu 25 czerwca 1976 r.

Naczelnik Oddziałowej Komisji
Ścigania Zbrodni przeciwko
Narodowi Polskiemu w Lublinie
prokurator
Jacek Nowakowski

do góry