Nawigacja

Видання IPN укр

Bitwa Warszawska 1920

Bitwa Warszawska 1920 – zapraszamy do obejrzenia spotu historycznego

Bitwa Warszawska, która rozegrała się 15 sierpnia 1920 r. w okolicach Warszawy – zwana też Cudem nad Wisłą, była decydującym punktem wojny polsko-bolszewickiej.

Głównymi rozgrywającymi po stronie polskiej byli: Józef Piłsudski, Tadeusz Rozwadowski, Józef Haller i Władysław Sikorski, a niebagatelną rolę w tej bitwie odegrała Armia Ochotnicza pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Na apel Rady Obrony Państwa, podpisany przez Józefa Piłsudskiego: „Niech na wołanie Polski nie zabraknie żadnego z jej wiernych i prawych synów, co wzorem ojców i dziadów pokotem położą wroga u stóp Rzeczypospolitej. Wszystko dla zwycięstwa! Do broni!”, odpowiadały wszystkie środowiska i stany. W szeregi Armii Ochotniczej wstąpiło ponad 100 tysięcy osób, w tym 30 tysięcy mieszkańców Warszawy.

„Polska zawdzięcza swoje ocalenie własnym wysiłkom i mam nadzieję, że własnym przykładem ocali Europę” (Winston Churchill, brytyjski minister wojny, sierpień 1920 r.)

Zapraszamy do obejrzenia spotu historycznego przygotowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej1920 r.

Montaż filmowy: Bartłomiej Grzegorczyk

Muzyka: Antoni Wojnar

Produkcja: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie.

 

 

do góry