Nawigacja

Aktualności

Polska premiera książki Marii Małaśnickiej-Miedzianogóry „Róże dla Lone. Za wolność Polski i Danii (1939–1945)” – Warszawa, 14 października 2015

Instytut Pamięci Narodowej orazDuński Instytut Kultury zorganizowały promocję książki MariiMałaśnickiej-Miedzianogóry „Róże dla Lone. Za wolność Polski i Danii(1939–1945)”, która odbyła się 14 października 2015 r. w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki w Warszawie..

Udział wzięli:  Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Jego Ekscelencja Steen Hommel – Ambasador Królestwa Danii, Maria Małaśnicka-Miedzianogóra – autorka, prof. Bogdan Chrzanowski,  dr hab. Waldemar Grabowski (prowadzenie).

Książka Marii Małaśnickiej-Miedzianogóry porusza ciekawy i mało znany temat walki Polaków w Danii podczas drugiej wojny światowej. Jest to jednak przede wszystkim opowieśćo losach Anny Lone Mogensen, młodej Dunki, urodzonej w Polsce, wychowanej wdwóch kulturach – polskiej i duńskiej – która w czasie wojny zaangażowała się wwalkę z Niemcami zarówno w polskim, jak i duńskim ruchu oporu.  Za wybór ten zapłaciła życiem – wraz ze swym mężem, polskim oficerem wywiadu Lucjanem Masłochą,  została zamordowana przez gestapo w styczniu1945 r.

Dzieje Lone Mogensen – opisane przystępnym i barwnym językiem – są pokazane na tle ówczesnej  historii Polski i Danii. Chcąc przybliżyć czytelnikowi obraz kultury tych krajów, autorka odwołuje się również do mitologii skandynawskiej i literatury pięknej.

Maria Małaśnicka-Miedzianogóra
Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel dyplomowany. Od 2002 r. uczy języka polskiego w Danii. Przewodnicząca Rady Nordyckiej Unii Oświaty Polonijnej, członek Rady Oświaty Polonijnej przy ministrze edukacji narodowej. Wcześniej adiunkt Instytutu Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Lublinie oraz kierownik Studium Metodyki Języka Polskiego dla Nauczycieli Polonijnych UMCS. Nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Warce. Autorka wielu specjalistycznych artykułów z zakresu dydaktyki języka polskiego, oświaty polonijnej, kulturoznawstwa oraz historii polskiej emigracji w Danii.

Partner: Duński Instytut Kultury

Patronat medialny: TVP Historia, „wSieci”, „wSieci Historii”, dzieje.pl, HATOR, TOTU, pamięć.pl

Fot. ze spotkania: Piotr Życieński

 

 

 

do góry