Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza” – Kraków, 9–25 marca 2015

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków zapraszają na ekspozycję wystawy „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza” w holu hali Wisły Kraków przy ul. Reymonta 22. Wystawa jest prezentowana od 9 do 25 marca 2015 r.

Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza” jest efektem ogłoszonego w czerwcu 2012 r. przez Oddział IPN w Krakowie oraz Stowarzyszenie „Passionart” konkursu pod takim tytułem. Na konkurs nadesłano ponad 500 fotografii wykonanych przez 216 uczestników z całej Polski. Przysłane prace – poprzez ukazanie osobistych, środowiskowych i społecznych związków uczestników konkursu z pamiątkami, miejscami i wydarzeniami związanymi z bohaterami antykomunistycznego podziemia, zarówno
w ujęciu ogólnym, jak i z perspektywy historii lokalnej – odzwierciedlają współczesną pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”.

Ekspozycja ukazuje losy „Żołnierzy Wyklętych” nie przez narrację czy wizję artystyczną profesjonalnych historyków i artystów plastyków, lecz poprzez optykę przedstawicieli młodego pokolenia oraz ich osobistego stosunku do dziejów najtragiczniejszych polskich żołnierzy. Szeroki oddźwięk konkursu pozwolił na zgromadzenie rzeczywiście znacznej liczby uczestników, co z kolei pozwoliło na wyłonienie i nagrodzenie prac ciekawych i oryginalnych, dalece zróżnicowanych.

Celem konkursu było zainteresowanie młodego pokolenia historią „Żołnierzy Wyklętych” w sposób nieco odmienny. Chcieliśmy, aby uczestnicy poszukali i utrwalili ślady pamięci o bohaterach za pośrednictwem artystycznych środków wyrazu oraz możliwości, jakie stwarza współczesna fotografia. Konkurs skierowany był do wszystkich osób zainteresowanych fotografią, w szczególności do młodzieży w wieku szkolnym oraz akademickim.

Grand Prix konkursu zdobyła fotografia Agnieszki Ciasnochy, uczennicy IV LO w Rzeszowie, zatytułowana „Pamięć wiecznie żywa”.

do góry