Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Prezentacja opracowania pt. „Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku” – Warszawa, 1 września 2014

Zapraszamy na prezentację najnowszego opracowania historycznego o obrońcach Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, którzy 1 września 1939 roku stawili bohaterski opór regularnym oddziałom niemieckim. Broszura ukazała się w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej IPN Patroni naszych ulic. 1 września br. o godz. 12:00 na skrzyżowaniu ulic Poczty Gdańskiej i Dzieci Warszawy w warszawskim Ursusie publikację zaprezentuje dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski.

1 września w Gdańsku Niemcy napotkali opór jedynie w dwóch miejscach: na Westerplatte i Poczcie Polskiej. Zgodnie z planami Sztabu Głównego Wojska Polskiego gdańscy pocztowcy mieli utrzymać placówkę ok. 6 godzin. W chwili ataku, który rozpoczął się równocześnie ze szturmem na Westerplatte, w gmachu przebywało 57 osób. Pocztowcy bronili się ponad 14 godzin. Po kapitulacji obrońcy zostali aresztowani. Po procesie pokazowym zostali skazani na karę śmierci i straceni. Obronę przeżyło zaledwie 5 osób. Winni mordu sądowego nigdy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Przeciwnie – robili kariery w niemieckim wymiarze sprawiedliwości. Autorem broszury „Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku" jest Jan Daniluk, historyk z gdańskiego oddziału IPN.

Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku są patronami wielu ulic w polskich miastach. Stąd też stali się także bohaterami akcji „Patroni naszych ulic". Akcja edukacyjna „Patroni naszych ulic" skierowana jest do lokalnych społeczności. Ochotnicy – najczęściej harcerze, młodzież szkolna, samorządowcy – roznoszą przygotowane wcześniej przez historyków broszury prezentujące historyczne postaci, których nazwiska widnieją na tabliczkach z nazwami ulic. Do tej pory w serii „Patroni naszych ulic" ukazały się broszury o: Danucie Siedzikównie „Ince", Irenie Sendlerowej, gen. Władysławie Andersie, płk. Łukaszu Cieplińskim, gen. Auguście Emilu Fieldorfie „Nilu", gen. Leopoldzie Okulickim „Niedźwiadku", rtm. Witoldzie Pileckim, marszałku Józefie Piłsudskim, ks. Jerzym Popiełuszce, mec. Władysławie Sile-Nowickim, gen. Stanisławie Sosabowskim, gen. Kazimierzu Sosnkowskim, prof. Tomaszu Strzemboszu, gen. Stefanie Roweckim „Grocie".

Na ulicy Poczty Gdańskiej w warszawskim Ursusie roznoszone będą broszury poświęcone obrońcom Poczty Polskiej w Gdańsku. Na miejscu, oprócz dr. Andrzeja Zawistowskiego, do dyspozycji dziennikarzy będą także inni historycy z IPN specjalizujący się w badaniu historii II wojny światowej, gotowi odpowiedzieć na ewentualne pytania.

Zobacz broszurę:
http://pamiec.pl/pa/biblioteka-cyfrowa/dodatki-do-miesiecznika/14184,Jan-Daniluk-Obroncy-Poczty-Polskiej-w-Gdansku.html

do góry