Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

[ODWOŁANA] Rozpoczęła się rekrutacja do XXVI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży!

  • XXV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – Warszawa, 1 czerwca 2019. Fot. Sławek Kasper (IPN)
    XXV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – Warszawa, 1 czerwca 2019. Fot. Sławek Kasper (IPN)

Dzisiaj, 5 marca 2020, o godzinie 13:00 rozpoczęła się rekrutacja do XXVI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Tegoroczny temat brzmi: W jaki sposób przełomowe wydarzenia w historii Polski: Bitwa Warszawska 1920 r., Zbrodnia Katyńska, Sierpień 1980 r., wpłynęły na dzieje mojej miejscowości i jej mieszkańców.

W rekrutacji mogą wziąć udział uczniowie w wieku od 13 do 17 lat, uczęszczający do tej samej szkoły lub zespołu szkół, działający w dwuosobowych zespołach. W przewodniku dostępnym na stronie internetowej: sdim.sejm.gov.pl osoby zainteresowane udziałem w konkursie znajdą m.in. harmonogram SDiM, informacje o tym, jak zarejestrować się do projektu oraz w jaki sposób wykonać zdanie rekrutacyjne, aby zakwalifikować swój zespół do udziału w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży w dniu 1 czerwca.

Rejestracja zespołu na platformie internetowej jest możliwa tylko do 3 kwietnia 2020 roku do godziny 15:00. Natomiast termin dodania relacji z wykonania zadania rekrutacyjnego upływa 8 kwietnia o godzinie 23:59.

Organizatorem XXVI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a w gronie współorganizatorów oprócz Ministerstwa Edukacji Narodowej znajdują się także Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Aktualności związane z XXVI sesją SDiM będą umieszczane na bieżąco na stronie internetowej: sdim.sejm.gov.pl oraz na oficjalnym profilu na Facebooku http://www.facebook.com/sejmdzieciimlodziezy .

Spotkajmy się 1 czerwca w Warszawie!

* * *

Każdego roku w ramach tego projektu edukacyjnego uczniowie wykonują związane z tematyką sesji działanie społeczne. Relację z jego przebiegu zamieszczają następnie na platformie internetowej. W rekrutacji zostanie wyłonionych 230 dwuosobowych zespołów. Nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych prac będzie udział w posiedzeniu SDiM. Dodatkowo najlepszy zespół z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły z całej Polski wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 9 – 10 maja 2020

Głównym celem Sejmu Dzieci i Młodzieży jest przekazanie uczestnikom projektu wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego.

Dodatkowo intencją jego organizatorów jest promowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich, a także zachęcenie ich do działalności na rzecz społeczności lokalnych na etapie realizacji zadania rekrutacyjnego.

Zapraszamy do udziału!

Relacja z ubiegłorocznej, XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2019

do góry