Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci trzech twórców hymnów polskich żyjących i tworzących w Wielkopolsce – Poznań, 26 lutego 2020

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Fundacja Ochrony Zabytków Wielkopolski, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu w 93. rocznicę ogłoszenia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym zapraszają na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci trzech twórców hymnów polskich, żyjących i tworzących w Wielkopolsce. Uroczystość odbędzie się 26 lutego 2020 r. o godzinie 12:00 na Starym Rynku w Poznaniu od strony ul. Woźnej.

Tablica upamiętnia:

  • Józefa Wybickiego (1746-1822) – autora słów „Mazurka Dąbrowskiego”
  • Karola Kurpińskiego (1785-1857) – kompozytora „Warszawianki” – hymnu Powstania Listopadowego
  • Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946) – kompozytora „Roty”.

W Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu, na tzw. „Skałce Poznańskiej”, obok urny z sercem Jana Henryka Dąbrowskiego, bohatera hymnu, spoczywają Józef Wybicki oraz Feliks Nowowiejski.

Autorami tablicy są artyści plastycy Robert Sobociński i Aleksander Korczak. Wizerunek orła pochodzi z sarkofagu Jana Henryka Dąbrowskiego, znajdującego się w kościele św. Michała Archanioła w Winnej Górze. Tablica pamiątkowa jest współfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

 

 

do góry