Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – inicjatywy IPN

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust) to święto obchodzone 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by uczcić pamięć Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej. Obchody tego dnia odbywają się na całym świecie.

Inicjatywy IPN związane z obchodami 
Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w 2020 roku

 

CENTRALA IPN – WARSZAWA
ODDZIAŁ IPN W BIAŁYMSTOKU
ODDZIAŁ IPN W GDAŃSKU
ODDZIAŁ IPN W KATOWICACH
DELEGATURA IPN W KIELCACH
ODDZIAŁ IPN W KRAKOWIE
ODDZIAŁ IPN W LUBLINIE
ODDZIAŁ IPN W ŁODZI
ODDZIAŁ IPN W POZNANIU
ODDZIAŁ IPN W RZESZOWIE

19 stycznia,  Rudnik nad Sanem

 • 13:00 – 13:45 – uczczenie pamięci Rodziny Glazer, zamordowanej w czasie II wojny światowej (Rudnik nad Sanem, cmentarz parafialny ul. Adama Mickiewicza)
 • 14:00 – 16:00 – koncert piosenek żydowskich w wykonaniu Ewy Siembidy, Tomasza Jachyma i Piotra Ogorzeleca oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II (Miejski Ośrodek Kultury, Rudnik, ul. Grunwaldzka 17)
 • 16:15 – „Rudniczanie wyznania mojżeszowego", wystawa fotografii z okresu międzywojennego i judaików (Centrum Wikliniarstwa, Rudnik, ul. Mickiewicza 41)
 • udział prof. UR Elżbiety Rączy (Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie) i Katarzyny Gajda-Bator (asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie) w uroczystościach na zaproszenie Fundacji ,,Ocalić od zapomnienia” im . Stanisławy Tutka
 • 10:00 – 11:00 – uczczenie Ofiar Holokaustu, modlitwa z udziałem rabina Shalom Ber Stamblera (Chabad-Lubawicz z Warszawy), nowy cmentarz żydowski, al. Rejtana – wejście od ul. Dołowej
 • 16:30 – 17:30 – nabożeństwo Słowa Bożego nawiązujące do Dnia Judaizmu w kościele katolickim w Polsce, połączone z odczytywaniem nazwisk Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć wraz z nimi (kościół farny pw. Świętego Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie, pl. Farny 5)
 • udział prof. UR Elżbiety Rączy (Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie) oraz delegacji rzeszowskiego oddziału IPN w centralnych obchodach

27–31 stycznia, Zarszyn

 • prezentacja w Szkole Podstawowej wystaw przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie „Zagłada polskich Żydów podczas II wojny światowej”, „Polacy ratują Żydów podczas okupacji niemieckiej”

28 stycznia, Rzeszów

 • 8:00 – 9:35 – lekcje dla uczniów, które przeprowadzą pracownicy oddziału IPN w Rzeszowie ,,Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie w latach 1939–1945” (Szkoła Podstawowa nr 21, ul. Miodowa 6) 
28 stycznia,  Zarszyn – Nowosielce
 • 11:00 – 15:00 – cykl wystąpień osób ocalonych z Holokaustu, ich rodzin, osób pamiętających ludność żydowską oraz naukowców. Wykład „Zagłada Żydów i stosunki polsko – żydowskie na przykładzie Podkarpacia” wygłosi prof. UR Elżbieta Rączy z Zakładu Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach, ul. Heleny Gniewosz 160, hala sportowa)

 29 stycznia – Czudec

 • 9:00 – 12:00 ,,Śladami holokaustu” – prelekcja Macieja Rędziniaka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie (Zespół Szkół, ul. Parkowa 7)

29 stycznia – Dębica

10:00 – sesja popularnonaukowa (Dom Kultury „Śnieżka”, ul. Bojanowskiego 18)

Otwarcie sesji: Wystąpienie Burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka, Maciej Małozięć (Urząd Miejski w Dębicy) pt. ,,Okupacja niemiecka w powiecie dębickim (zarys problematyki)” oraz prof. UR Elżbiety Rączy „Zagłada Żydów w Dębicy”  (Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie)

29 stycznia – Tryńcza

 • 10:00–10:30 – złożenie kwiatów i zapalenie „Zniczy Pamięci” na Cmentarzu Wojennym ofiar w Jagielle-Niechciałkach przez delegacje z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Urzędu Gminy oraz szkół z terenu gminy Tryńcza i harcerzy.
 • 17:00 – udział delegacji z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie w nabożeństwie w intencji Ofiar Holokaustu z Gniewczyny Łańcuckiej i okolicznych miejscowości oraz osób, które przyczyniły się do ich śmierci (Kościół pw. św. Mateusza w Gniewczynie Łańcuckiej 530)

30 stycznia – Jodłowa

 • 9:00–9:30 – modlitwa za pomordowanych przez Niemców oraz zapalenie zniczy i złożenie kwiatów na zbiorowej mogile Żydów w Przeczycy.
 • 10:00–10:45 – ,,Polacy ratujący Żydów w okupowanej Polsce”, otwarcie wystawy przez prof. UR Elżbiety Rączy z Zakładu Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie (Liceum Ogólnokształcące, Jodłowa 898).
 • 11:00 –11:30 – wspomnienie o Filomenie i Jakubie Świętoniach, „Sprawiedliwych” w Jodłowej
 • 11:45–12:15 –upamiętnienie mieszkańców Jodłowej którzy ratowali Żydów podczas niemieckiej okupacji, przy obelisku poświęconym pamięci „Sprawiedliwych” w Jodłowej

30 stycznia – Tyczyn

 • 17:00 – wspomnienie o tyczyńskich Żydach, prelekcja Zofii Domino. ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939–1945", wernisaż wystawy oraz wykład pracownika Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie (Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie, ul. Grunwaldzka 29)
ODDZIAŁ IPN W WARSZAWIE
 • 27 stycznia, Warszawa, godz. 9.00  – wykład dla młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz pokaz fragmentów filmu pt. „Kto napisze naszą historię ?” (Czytelnia „Pod Sowami”, Czytelnia Naukowa Nr XVI Żoliborz, ul. Generała Zajączka 8)

 

do góry