Nawigacja

Aktualności

„Kolejka” z IPN grą roku

Wydana przez IPN gra edukacyjna „Kolejka” została przez ekspertów z branży gier planszowych wybrana „Grą Roku 2012”. Po raz pierwszy w historii tytuł otrzymała gra zaprojektowana w Polsce.

Nagroda „Gra Roku” przyznawana jest przez grono ekspertów skupionych wokół serwisu „GamesFanatic.pl” od roku 2004, kiedy to przywędrowała do nas zza Odry moda na nowoczesne gry planszowe. Wzorowana na istniejącej w Niemczech od 1979 roku nagrodzie „Spiel des Jahres” ma na celu wyłonienie najlepszej wydanej w Polsce gry towarzyskiej oraz popularyzację gier planszowych jako formy intelektualnej rozrywki.
„Kolejka” jest w gronie laureatów wyjątkowym tytułem, gdyż po raz pierwszy w historii „Gra Roku” została gra zaprojektowana przez Polaka. Jest też rzeczą niespotykaną na świecie, że tej rangi wyróżnienie otrzymała gra edukacyjna wydana przez instytucję państwową. Znalezienie się „Kolejki” w gronie tak znakomitych gier planszowych jak „Osadnicy z Catanu” Klausa Taubera, „Wysokie Napięcie” Friedmanna Friesego czy „Agricola” Uwe Rosenberga, to sukces nie tylko kilkunastu pracowników Biura Edukacji Publicznej IPN, wśród których wymienić należy między innymi autora gry Karola Madaja oraz twórcę oprawy merytorycznej dr. Andrzeja Zawistowskiego, ale także bardzo wielu osób spoza Instytutu, które współtworzyły grę. Natalii Baranowskiej i Marcie Malesińskiej „Kolejka” zawdzięcza efektowny projekt graficzny a dzięki działającym społecznie testerom z „Monsoon Group” gra charakteryzuje się prostymi i emocjonującymi zasadami.

„Kolejka” jest jedną z kilku edukacyjnych gier planszowych opracowanych przez zespół edukatorów Biura Edukacji Publicznej IPN. Gra opowiada o trudnościach w robieniu zakupów w latach 80-tych. Realistyczne odtworzenie kolejkowej rzeczywistości ma pokazywać skutki nieodpowiedzialnej polityki gospodarczej Władz PRL.

Pod koniec czerwca w sklepach pojawi się czwarte międzynarodowe wydanie gry.

Więcej o "Kolejce"

do góry