Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Rozstrzelane Miasta. Poznań – Budapeszt 1956" – Węgry

Na Węgrzech prezentowana jest wystawa „Rozstrzelane Miasta. Poznań – Budapeszt 1956", przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu wspólnie z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie i Instytutem Historii Rewolucji Węgierskiej 1956 r.

Wystawa prezentuje tragiczne doświadczenia obu miast, które w 1956 r. przeciwstawiły się narzuconemu przez Moskwę systemowi komunistycznemu. Poprzez przypomnienie przebiegu zdarzeń sprzed prawie 55 lat wystawa daje Polakom i Węgrom szanse na lepsze poznanie naszej wspólnej historii. Ponadto, dzięki zaprezentowaniu fotografii licznych miejsc pamięci wpisanych w krajobraz obu miast, uświadamia, jak bardzo wydarzenie sprzed półwiecza są obecne w zbiorowej świadomości obu narodów.

Na wystawę składają się 32 plansze zaprezentowane w języku polskim, węgierskim i angielskim, przedstawiające zdjęcia z wydarzeń 1956 roku oraz zdjęcia współczesne miejsc pamięci znajdujących się w obu miastach i poza granicami Polski i Węgier.

Uroczysty wernisaż wystawy odbył się 23 marca 2011 r. w Polsce, w ramach VI Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Poznań 2011, w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, mieszczącego się w budynku Odwachu na Starym Rynku w Poznaniu. W uroczystościach udział wzięli i patronatem honorowym objęli je Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Pál Schmidt, Prezydent Republiki Węgierskiej.

Wystawa, eksponowana obecnie na Węgrzech, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem węgierskiej społeczności. Dotychczas, według informacji Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie, zaprezentowano wystawę w głównej auli gmachu węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla akredytowanego na Węgrzech korpusu dyplomatycznego, w gmachu Parlamentu, w budynku budapeszteńskiej Biblioteki Publicznej im. Ervina Szabó (wg relacji jej dyrektora wystawę obejrzało kilkanaście tysięcy zwiedzających, głównie młodzież) oraz w Miszkolcu, gdzie prezentacja ekspozycji połączona została z odsłonięciem odnowionego pomnika Romka Strzałkowskiego.

Aktualnie wystawę można oglądać w filii budapeszteńskiego muzeum „Dom Terroru" w Hódmezővásárhely. Otwarcia dokonał Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie Roman Kowalski wraz z szefem frakcji rządzącego Fideszu i jednocześnie burmistrzem miasta Hódmezővásárhely – Jánosem Lázárem. Młodzież szkolna zwiedza ekspozycję w ramach specjalnych lekcji historii.

Pod koniec marca wystawa pojedzie do Veszprém i będzie prezentowana w ramach tamtejszego projektu uniwersyteckiego, poświęconego Europie Środkowej. Jej otwarcia dokonają Ambasador RP oraz wicepremier i minister sprawiedliwości Tibor Navracsics.

W końcu maja i w czerwcu ekspozycja zostanie udostępniona studentom na Uniwersytecie Corvinus w Budapeszcie, stanowiąc nawiązanie do kolejnej, 56. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956.

We wrześniu wystawę będzie można zwiedzać w Egerze.

Terminy październikowe i listopadowe są jeszcze w trakcie uzgadniania, ale zgłaszają się kolejne instytucje, kolejne węgierskie miasta, które chciałyby ją zaprezentować.

do góry