Nawigacja

Aktualności

Siódmy odcinek programu „Przystanek Historia” w TVP Historia

Do obejrzenia także poprzednie odcinki programu

W odcinku siódmym, wyemitowanym 20 listopada 2019, godz. 18:05 (powtórka w piątek, 22 listopada, godz. 11:35), przedstawiliśmy różne sposoby obchodzenia Święta Niepodległości. Rozpoczęte przez Instytut Pamięci Narodowej w 2018 roku w Stróży obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości potrwają do 2022 roku. Instytut Pamięci Narodowej podjął wiele inicjatyw dla uczczenia tej rocznicy.

W kolejnm felietonie opowiadamy o wręczeniu w Krakowie Krzyży Wolności i Solidarności. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Ponadto przedstawiamy historię zamkniętą w symbolach – przypinkach  – jako sposób przypominania o najważniejszych wydarzeniach i postaciach z naszych dziejów.   

Cykliczny program telewizyjny „Przystanek Historia” powstaje we współpracy Telewizji Polskiej z Instytutem Pamięci Narodowej. Przedstawia aktualne wydarzenia organizowane przez IPN, najciekawsze badania i śledztwa prowadzone w Instytucie. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów.

Poprzednie odcinki:

do góry