Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Nagrody XIV Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2019”

  • Nagrody XIV Festiwalu Polonijnego Losy Polaków 2019 Nagrody XIV Festiwalu Polonijnego Losy Polaków 2019
  • Nagrody XIV Festiwalu Polonijnego Losy Polaków 2019 Nagrody XIV Festiwalu Polonijnego Losy Polaków 2019
  • Nagrody Prezesa IPN wręczył jego przedstawiciel – Artur Kolęda z Biura Edukacji Narodowej IPN Nagrody Prezesa IPN wręczył jego przedstawiciel – Artur Kolęda z Biura Edukacji Narodowej IPN

W minioną sobotę, 9 listopada, w gościnnych progach Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich na ulicy Foksal w Warszawie, wręczono nagrody XIV Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2019”. Festiwal organizowany jest przez Fundację Polska-Europa-Polonia w ramach wieloletniego Programu „Niepodległa” związanego z 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości.

Nagrodę Grand Prix, ufundowaną przez Marszałka Senatu – Stanisława Karczewskiego otrzymał Michał Kondrat za film pt. Miłość i Miłosierdzie.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek objął swoim patronatem kategorię pt. „Filmy Dokumentalne”, w której I Nagrodę otrzymali: Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski – autorzy filmu pt. Niedokończone msze wołyńskie.

To opowieść o zbrodniach dokonanych przez Ukraińców na Polakach zgromadzonych w kościołach i klasztorach. Narracja skupia się głównie na wydarzeniach, jakie miały miejsce w polskich kościołach 11 lipca 1943 r., kiedy to mordercy z OUN-UPA napadli na 5 kościołów w trakcie mszy: w Porycku, Krymnie, Chrynowie, Zabłoćcach i Kisielinie.

Narratorami w filmie jest dr Leon Popek – historyk z IPN, który zajmuje się tematyką ludobójstwa na kresach wschodnich i prowadzi ekshumacje ofiar tamtych zbrodni. Jednocześnie jest on potomkiem ofiar zbrodni dokonanej w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej. Jego osobiste rodzinne doświadczenie tego ludobójstwa jest również zaakcentowane w filmie. Jako drugi narrator wystąpił ks. prof. dr hab. Józef Marecki – wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. J. Pawła II w Krakowie, członek kolegium IPN. Jako historyk zajmuje się szczególnie dziejami najnowszymi Kościoła Rzymsko-Katolickiego na Wołyniu.

II Nagroda przypadła Katarzynie Rastockiej z Białorusi za film pt. Kościół na krzyżu.

III Nagrodę przyznano ex equo:

  • Magdalenie i Rafałowi Kołodziejczykom za filmy pt. Wszystko dla Polski - II Inspektorat Zamojski AK  oraz Historia Dominika Szajnera;
  • Marii Pisarek za film pt. Najpiękniejszy widok z okna.

Nagrody Prezesa IPN wręczył jego przedstawiciel – Artur Kolęda z Biura Edukacji Narodowej IPN.

Pełen werdykt oraz lista wszystkich nagrodzonych w załączeniu.

Jury oraz Komitet Organizacyjny Festiwalu dziękują wszystkim twórcom – zarówno nagrodzonych jak i nadesłanych z wielu krajów prac – za udział w Festiwalu jak i za uczczenie w ten sposób i udokumentowanie ważnych dla Polski rocznic 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowy Festiwal Polonijny „Losy Polaków 2020” związany m.in. z 100. rocznicą wojny polsko-bolszewickiej, 40. rocznicą powstania „Solidarności” oraz beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia – Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Artur Kolęda
Biuro Edukacji Narodowej IPN

 

do góry