Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Premiera filmu dokumentalnego o ppłk. Wacławie Lipińskim – TVP Historia, 17 listopada 2019

Na antenie TVP Historia odbyła się premiera dokumentu o ppłk. Wacławie Lipińskim, żołnierzu, historyku, który uczestniczył we wszystkich etapach polskiej walki o niepodległość: od 1914 roku aż do chwili śmierci w 1949 roku.

Jego życie to obraz polskich losów pierwszej połowy XX wieku, naznaczonych trzema wojnami, zmaganiami o granice i bezskuteczną, heroiczną postawą sprzeciwu wobec komunistycznej rzeczywistości. Działalność niepodległościowa Wacława Lipińskiego zakończyła się jego aresztowaniem i pokazowym procesem. W 1947 roku został skazany na karę śmierci, zamienioną później na dożywocie, a niespełna 2 lata później, 4 kwietnia 1949 roku, został zamordowany w więzieniu we Wronkach, najprawdopodobniej na polecenie władz „Polski Ludowej”.

Postać Lipińskiego nie jest w Polsce znana. Ani Łódź, z której pochodził i gdzie należał do grona współzałożycieli tajnego skautingu i skąd w 1914 roku wyszedł do tworzących się Legionów Polskich, ani Warszawa, gdzie we wrześniu 1939 roku stał się, obok Stefana Starzyńskiego, głosem walczącej stolicy, nie zadbały, by jego imię nosiła któraś z ulic.

W filmie wykorzystano fragmenty listów, dzienników i publikacji Lipińskiego, w których odnosił się do wydarzeń historycznych, w których uczestniczył, a także zachowane oryginalne nagrania jego wystąpień radiowych, kierowanych do ludności walczącej Warszawy we wrześniu 1939 roku.

„Skazany na zapomnienie. Wacław Lipiński”
55 min., scenariusz i reżyseria Marzena Kumosińska
emisja na antenie TVP Historia
niedziela, 17.11.2019, godz. 19.15
wtorek, 19.11.2019, godz. 13.20

Dokument wyprodukowany został przez łódzki ośrodek Telewizji Polskiej na zlecenie TVP Historia. Autorka jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej.

grafika: Przemysław Brzeziński

do góry