Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Polecamy płytę IPN „Dziesięć kroków. Memoriał Warszawski 1944”

Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Instytut Pamięci Narodowej prezentuje wyjątkową płytę muzyczną: „Dziesięć kroków. Memoriał Warszawski 1944.” Płyta już w sprzedaży.

Fragmenty koncertu

„Dziesięć kroków. Memoriał Warszawski 1944” to projekt muzyczno-wokalny Instytutu Pamięci Narodowej i Fundacji „Sztafeta”, upamiętniający losy ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego. Na płycie znalazło się 10 utworów, z których każdy został zainspirowany autentyczną historią. Utwory składające się na płytę są osadzone w konkretnej historii lub zainspirowane zostały wspomnieniami uczestników historycznych wydarzeń. Piosenki obrazują przeżycia i emocje, a opowieści świadków dają osadzenie w konkretnej historycznej rzeczywistości.

Muzykę skomponował i zaaranżował Dariusz Budkiewicz, autorką słów do piosenek jest Anna Żochowska, zaś wykonawcami są m.in. Ewa Dałkowska, Dariusz Kowalski oraz młodzi aktorzy: Weronika Kowalska, Barbara Lubos, Małgorzata Walenda i Marcin Januszkiewicz. Do projektu zaproszeni zostali również Małgorzata Hutek i Marek Piekarczyk.

Jeden z utworów na płycie wykonuje ksiądz Stanisław Maciej Kicman, jako 7-letni chłopiec był uczestnikiem wydarzeń rozgrywających się na Woli w 1944 r. Śpiewa piosenkę do słów i muzyki swojej mamy Moniki Kicman.

Wydawcą płyty jest Instytut Pamięci Narodowej. Partnerem projektu – Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.

Płyta została objęta patronatem Programu III Polskiego Radia.

Chcemy słyszeć te kroki. Robimy wiele, żeby następne pokolenia je również słyszały. Od pierwszego dnia, od pośpiesznego wybiegnięcia z domu na zbiórkę oddziału, do nostalgicznego pożegnania ze swoim miastem tych wszystkich, którzy przeżyli. Bieg, ucieczka, przemykanie, rozkaz, wymarsz. Te słowa ilustrują dynamikę prezentowanych utworów. Idziesz to trwasz. Do wolności. Daleko nie wszystkim dane było przeżyć. Wspominamy ich i łączymy z żyjącymi. Chcemy na tej płycie ukazać wszystkich mieszkańców tamtego miasta – bez względu na wiek, status, zasługi, bez podziałów. Podążamy ich śladami, których ciągle tak wiele, a jednak za mało, żeby nazwać po imieniu wszystkich.

Trzeba iść. Idziesz to trwasz.


Adam Hlebowicz
Inicjator projektu
Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN

 


Projekt okładki Kinga Żochowska

Autorką tekstów do piosenek jest Anna Żochowska, muzykę skomponował Dariusz Budkiewicz. Na płytę „Dziesięć kroków. Memoriał Warszawski 1944” składają się następujące utwory (prezentujemy krótkie fragmenty):

Pierwszy dzień – Weronika Kowalska

 

Bohaterki N.N. – Marcin Januszkiewicz

 

Urywki z życia i śmierci – Ewa Dałkowska

 

Ta miłość – Małgorzata Walenda

 

Marsz Wygnanych – Dariusz Kowalski

 

Dziesięć kroków – Małgorzata Hutek

 

Nie szkoda róż – Małgorzata Walenda

 

Ucieczka – Marek Piekarczyk

 

Raj podmiejski – Barbara Lubos

 

Podaruj im ciszę – Dariusz Kowalski

 

BONUS:

Pierwsza godzina. Piosenka mamy – ks. Stanisław M. Kicman

Muzycy:

  • Dariusz Budkiewicz – bass, piano, elektronika;
  • Karol Pyka – instrumenty klawiszowe;
  • Stefan Machel – gitary;
  • Paweł Pawłowski – gitary;
  • Grzegorz Imielski – perkusja;
  • Krzysztof Banasik – waltornia

Koordynator projektu: Rafał Pękała (kontakt: rafal.pekala@ipn.gov.pl)

 

 

do góry