Nawigacja

Aktualności

Wystawa „PRL – tak daleko, tak blisko...” – Lublin

  • 2
  • 3
  • 4
29 czerwca br., w IPN w Lublinie (ul. Staszica 22) otwarto wystawę pt. „PRL – tak daleko, tak blisko”. Ekspozycja zainaugurowała funkcjonowanie przygotowanej w ostatnich miesiącach Sali Konferencyjno – Wystawienniczej lubelskiego oddziału IPN.

Otwarcia wystawy dokonała Agnieszka Jaczyńska, kierownik Referatu Wystaw, Wydawnictw i Edukacji Historycznej Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Lublinie. A. Jaczyńska podkreślała, że ekspozycja ma na celu pokazanie rzetelnej prawdy o minionej epoce, przy całej różnorodności tamtej rzeczywistości. W odsłonięciu ekspozycji uczestniczył m.in. wicewojewoda lubelski Jarosław Zdrojkowski.
Na ponad 40 panelach wystawy oglądać można wydarzenia najbardziej znamienne dla poszczególnych lat komunistycznej rzeczywistości PRL, od roku 1944 do 1989. Plansze zawierają zdjęcia dotyczące zarówno wydarzeń politycznych (Poznań 1956, Grudzień 1970, stan wojenny), religijnych (Nowa Huta 1960, obchody milenijne 1966, msza św. na Placu Zwycięstwa 1979), gospodarczych (odbudowa Warszawy), jak i kulturalnych (np. ekranizacja „Popiołu i diamentu”).
Autorzy wystawy, przygotowanej przez BEP IPN i OBEP w Warszawie, ograniczyli podpisy pod zdjęciami do niezbędnego minimum, skupiając uwagę widza na treści i wymowie prezentowanych fotografii.
Ekspozycję można oglądać do 28 lipca br., w dni powszednie, w godz. 10 – 16.

do góry