Nawigacja

Aktualności

Milena Kindziuk: Jerzy Popiełuszko – kleryk i żołnierz

  • Jerzy Popiełuszko (z prawej) podczas ćwiczeń na poligonie. Fot. ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu bł. Księdza Jerzego Popiełuszki
    Jerzy Popiełuszko (z prawej) podczas ćwiczeń na poligonie. Fot. ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu bł. Księdza Jerzego Popiełuszki
Z jednostki wojskowej w Bartoszycach alumn Jerzy Popiełuszko wysyłał listy do ojca duchownego seminarium. W jednym z nich pisał o poczynaniach swego dowódcy: „Kazał mi się rozbuć, wyciągnąć sznurówki z butów, zdjąć onuce. Stałem więc przed nim boso. Oczywiście cały czas na baczność. Stałem jak skazaniec. […] Nogi zmarzły, zsiniały…”.

Nie ulega wątpliwości, że w Bartoszycach w latach 1966–1968 Jerzy Popiełuszko przeszedł pierwszą próbę cierpienia za wiarę. Jego postawa w czasie służby wojskowej była godna podziwu. Tak z perspektywy lat oceniała ją matka ks. Jerzego – Marianna Popiełuszko, która podczas procesu beatyfikacyjnego zeznała: „O tym wszystkim, co on przecierpiał w wojsku, dowiedziałam się od jego kolegów. On mi powiedział tylko o różańcu, który zabraniali mu nosić na palcu jego dowódcy. Powiedział mi, że nie posłuchał się dowódcy i różańca nie oddał […]. O prześladowaniu Jerzego z powodu praktyk religijnych wiem tylko od jego kolegów. Mówili o tym, że stał długi czas na mrozie bez butów, goniono go po schodach w pełnym rynsztunku wojskowym i pozbawiano przepustek do rodziców i seminarium. Koledzy Jerzego wyznali mi, że był dla nich duchowym przywódcą i podtrzymywał ich w powołaniu do kapłaństwa”. 

Sam Popiełuszko pisał zaś do ojca duchownego seminarium, ks. Czesława Miętka: „Nieraz miałem pewne wątpliwości, czy dobrze robię, stawiając czoło, cierpiąc za innych. Czy to nie jest jakaś lekkomyślność. Okazałem się bardzo twardy, nie można mnie złamać groźbą ani torturami. Może to dobrze, że akurat ja, bo może ktoś inny by się załamał, a jeszcze innych wkopał”.

Fragment artykułu opublikowanego w „Biuletynie IPN” nr 10/2019.

Czytaj całość (PDF)

Milena Kindziuk (ur. 1970) – dr historii, adiunkt na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dziennikarka, publicystka. Autorka książek: Świadek prawdy. Życie i śmierć księdza Jerzego Popiełuszki (2004; 2010); Matka świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko (2012; 2017); Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej (2013); Popiełuszko. Biografia (2018) i in.

do góry