Nawigacja

Aktualności

„Bohaterony” rozdane – Warszawa, 16 października 2019

16 października  2019 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się gala rozdania nagród BohaterON imienia Powstańców Warszawskich. Nagrody wręczone zostały osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się w ubiegłym roku do popularyzacji historii Polski.

Gala  jest częścią akcji „BohaterON – włącz historię!”, której Instytut Pamięci Narodowej jest partnerem merytorycznymW kapitule nagrody zasiadają: Hanna Stadnik, ps. „Hanka”– sanitariuszka podczas Powstania Warszawskiego, wiceprezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; Piotr Gliński – wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego; Dariusz Piontkowski – minister edukacji narodowej; Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych; Jarosław Szarek – prezes Instytutu Pamięci Narodowej; Piotr Legutko – dyrektor TVP Historia w imieniu Jacka Kurskiego, prezesa Zarządu Telewizji Polskiej; Andrzej Rogoyski – prezes Zarządu Polskiego Radia; Anna Jakubowski – dyrektor generalna koncernu Avon na Polskę i kraje Bałtyckie; Jan Kowalski – dyrektor Biura Programu „Niepodległa”; Wojciech Roszkowski – autor publikacji o historii Polski XX i XXI wieku, profesor nauk humanistycznych; Tomasz Okoń – pomysłodawca i autor programu „Historia bez cenzury” oraz ambasadorzy kampanii „BohaterON – włącz historię!”: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Maciej Zakościelny i Maciej Musiał.  

Złoty Bohateron publiczności w kategorii nauczyciel zdobył Przemysław Szot, a statuetkę wręczył prokurator Andrzej Pozorski – dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN. Przemysław Szot pracuje w  Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 1 w Brzegu Dolnym. Pedagoga doceniono za pomysł przygotowania blisko 1500 medali dla żyjących bohaterów Powstania Warszawskiego oraz angażowanie w projekty historyczne młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

Nagroda jest czymś wyjątkowym. Chociaż nie pracuje się dla nagród, lecz dlatego, że kocha się swoją pracę. Gdy zaczynaliśmy przygodę z BohaterON-em, nie było mowy o nagrodach. Robiliśmy to dlatego, że razem ze swoimi uczniami poczuliśmy, że powstańcom należy się szacunek, cześć i chwała. Chcieliśmy też pokazać, że ktoś o nich myśli. Pracuję z dziećmi odrzuconymi przez społeczeństwo To są dzieci z ośrodka wychowawczego, a więc dzieci, które są same. Wspaniałe jest to, że dzieci, które nie są z rodzicami w domu potrafią też oddać trochę siebie innym ludziom – mówił laureat

Nagrodę Specjalną za wytrwałość w dążeniu do prawdy oraz podtrzymywanie pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim otrzymali Andrzej Pilecki i Zofia Pilecka-Optułowicz, która przypomniała o bohaterstwie swojego ojca.

Podczas uroczystości obecni na sali Powstańcy Warszawscy otrzymali paczki z kartkami i listami wysłanymi do nich przez Polaków z kraju i zagranicy w ramach IV edycji kampanii „BohaterON – włącz historię!”

Strona projektu: bohateron.pl

 

 

do góry