Nawigacja

Aktualności

Grand Prix Jazz Melomani 2018 dla Andrzeja Wasylewskiego za wydaną przez IPN książkę „Jazzowe dzieje Polaków”

  • Fot. za zgodą Expressilustrowany.pl
  • Fot. Maciej Steppa (IPN)
    Fot. Maciej Steppa (IPN)

W sobotę, 12 października 2019 r., w Teatrze Wielkim w Łodzi odbyła się XXVII Wielka Gala Jazzowa „Grand Prix Melomani 2018”, podczas której wręczono nagrody przyznawane od 1992 roku przez Stowarzyszenie Jazzowe „Melomani”. W kategorii „Krytyk-Dziennikarz Roku” roku nagrodzono Andrzeja Wasylewskiego za opublikowaną nakładem Instytutu Pamięci Narodowej publikację Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa.

Jest to wielogłosowa opowieść o polskim jazzie największych twórców tego gatunku, m.in. Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Michała Urbaniaka, Andrzeja Trzaskowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Karolaka, Tomasza Stańki, Włodzimierza Nahornego… Andrzej Wasylewski, który rozmawiał z muzykami, całość uzupełnił zdjęciami z żartobliwym komentarzem Wojciecha Karolaka oraz czterema krążkami DVD z filmem „Jazzowe dzieje Polski”, koncertem Jarka Śmietany i muzycznym filmem biograficznym – „Andrzejowi Trzaskowskiemu pro memoria”.

Andrzej Wasylewski jest scenarzystą, producentem, reżyserem i operatorem filmowym. Urodził się 23 czerwca 1937 r. w Warszawie. Studia w łódzkiej Szkole Filmowej ukończył w 1962 r. Film dyplomowy (1967 r.) zrealizował w Islandii.

W 1968 r. odbył staż we francuskiej telewizji Radiodiffusion-télévision française (ORTF); zatrudniony w krakowskiej telewizji od 1962 r. zrealizował kilkanaście spektakli Teatru TV, reżyserował programy poetycko-muzyczne, estradowe i cykliczne prowadzone przez Andrzeja Trzaskowskiego SPOTKANIE Z JAZZEM (46 odc.).

Od 1976 r. w Telewizji w Warszawie, tworzył liczne widowiska publicystyczno-artystyczne. Zrealizował ok. 60 filmów dokumentalnych i programów muzycznych, w tym festiwale Jazz Jamboree, Złota Tarka, Jazz nad Odrą. Reżyserował również widowiska estradowe.

W latach 1975–79 reżyserował filmy dokumentalne dla norweskiej telewizji NRK oraz dla amerykańskiej Music International LH. W latach 1981–1989 w telewizji Sudwestfunk Baden-Baden reżyserował cykliczne programy jazzowe, prowadzone przez Joachima E. Berendta.

W latach 1981–1993 mieszkał w Paryżu i pracował dla Antenne 2, TF1 i Point du Jour Production, był dyrektorem artystycznym agencji Micromegas Production – Promotion Artistique. Współtworzył w 1991 r. Festival de piano-jazz polonais w Instytucie Polskim w Paryżu. Jest inicjatorem i współtwórcą Archiwum Jazz w Polsce, umieszczonego w zbiorach Biblioteki Narodowej.

Ogółem zrealizował w kraju i za granicą sto kilkadziesiąt programów i filmów dokumentalnych.

W 1979 r. otrzymał Nagrodę Prezesa PRiTV „za całokształt osiągnięć artystycznych w realizacji telewizyjnych programów i filmów muzycznych”. W 1988 r. dostał Nagrodę Prezesa PRiTv „za wartości muzyczne i dokumentalne cyklu programów telewizyjnych MÓJ JAZZ”.

Jest laureatem nagród i wyróżnień krajowych oraz międzynarodowych, m.in. za filmy „Don’t shoot the music” i „Vocal Summit”.

W 2008 r. otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2009 r. tytuł członka honorowego Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

do góry