Nawigacja

Aktualności

Spotkanie „Polska szuka bohaterów. Projekt »Łączka«” – Gdynia, 28 września 2019

Spotkanie odbyło się w ramach trzeciego dnia XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Wzięli w nim udział wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz koordynatorzy projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”: Renata Bieniek, Kamila Sachnowska i Artur Chomicz.

Spotkanie rozpoczął dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Podkreślił, że jest to jedno z ważniejszych festiwalowych wydarzeń, a historia Żołnierzy Wyklętych pozostaje istotnym fundamentem idei Festiwalu.

Następnie wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk w obszernym wystąpieniu skoncentrował się na omówieniu prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji w ostatnim roku. To było aż siedemdziesiąt miejsc, a rok wcześniej – pięćdziesiąt, w tym kilka poza granicami Polski: Ejszyszki na Litwie oraz Ravensbrück w Niemczech. W Polsce to m.in. kilka miejsc w Warszawie (Rakowiecka, Pole Mokotowskie, Cmentarz Bródnowski), Białymstoku, Ciechanowie, Mławie, Grodkowie i wielu innych lokalizacjach.

Wierzę, że pokonamy wszystkie problemy i będziemy mogli wykonywać [poszukiwania] tak jak dotychczas z pozytywnym skutkiem odnajdując szczątki Polaków po których ślad miał nie pozostać – podkreślił prof. Szwagrzyk.

W dalszej części spotkania prof. Szwagrzyk przedstawił projekt edukacyjny „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. 

Jest to projekt skierowany do uczniów polskich szkół, aby szukali miejsc związanych z martyrologią Polaków – zaznaczył.

Rekrutacja do projektu „»Łączka« i inne miejsca poszukiwań” w 2019 r.

Obszernie o założeniach projektu opowiedzieli pracownicy IPN: Renata Bieniek, Kamila Sachnowska, Artur Chomicz (koordynator regionalny w Oddziale IPN w Gdańsku) oraz uczestniczący w nim także dziennikarz Marcin Wikło.

Bardzo nam zależy, aby przez losy ludzkie [uczniowie] rozumieli naturę systemów totalitarnych – podkreśliła Kamila Sachnowska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

Artur Chomicz z kolei zaznaczył, że projekt ma duży odzew wśród szkół i uczniów na terenie Oddziału IPN w Gdańsku. Jako przykład wymienił uczennice ze szkoły w Wierzchucinie (oddalonej ponad 100 kilometrów od Gdańska), które z wielkim zapałem i poświęceniem realizując jego ideę.

Elementem artystycznym spotkania były pokazy krótkich etiud filmowych oraz powstający w tle na żywo obraz, namalowany przez plastyka Rafała Zawistowskiego. 

do góry