Nawigacja

Aktualności

Gala Otwarcia XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka – Gdynia, 27 września 2019

Podczas gali prezes IPN wręczył kapitanowi Eugeniuszowi Siemaszce Sygnet Niepodległości.

Dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej, który jest partnerem instytucjonalnym Festiwalu NNW.

– Jestem wzruszony, że ogrom prac całorocznych finalizujemy na tym festiwalu. Każda edycja w Gdyni jest przełomowa, zawsze jest coś nowego, po raz jedenasty przyjechali ludzie, aby przez sztukę opowiadać o poszukiwaniach historii w swoich domach i przetwarzać ją przez swoją wrażliwość artystyczną. Staliśmy się też ciekawą propozycja dla naszych sąsiadów z zagranicy, więc w tym roku zainaugurowaliśmy nowy konkurs – międzynarodowy. Zaproszenie do jury przyjęli zacni goście: przewodniczącym został prof. Sam Bryan, filmowiec, wykładowca akademicki z USA. Jest tu z nami dzięki współpracy z IPN przy okazji 80. rocznicy  wybuchu II wojny światowej – pobyt na Festiwalu jest kolejnym akordem jego odwiedzin w Polsce – podkreślił.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas gali dziękował tym, którzy pozostali wierni elementarnym wartościom tworzonym od wieków. Dodał, że bardzo ważna jest przyszłość oraz to czy znajdzie się młodzież taka, jak nasi bohaterowie, dlatego zwrócił się ze szczególnymi podziękowaniami do obecnych na gali prof. Andrzeja Nalaskowskiego oraz Beaty Popławskiej-Walusiak i Dariusza Walusiaka.

Podczas Gali wręczono nagrody Festiwalu NNW. Sygnet Niepodległości kapitanowi Eugeniuszowi Siemaszce wręczył prezes IPN.

do góry