Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Spotkanie autorskie z Dariuszem Kalińskim, autorem książki „Czerwony najazd” – Warszawa, 24 września 2019

  • Spotkanie autorskie z Dariuszem Kalińskim, autorem książki „Czerwony najazd” – Warszawa, 24 września 2019. Fot. Piotr Życieński (IPN)
    Spotkanie autorskie z Dariuszem Kalińskim, autorem książki „Czerwony najazd” – Warszawa, 24 września 2019. Fot. Piotr Życieński (IPN)

24 września 2019 roku, w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie, odbyło się spotkanie autorskie z Dariuszem Kalińskim, autorem książki Czerwony najazd. Rozmowę poprowadził Agaton Koziński.

Spotkanie zorganizowały Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia i Wydawnictwo Znak.

Link do wydarzenia na Facebooku.

Twierdzili, że to nie inwazja, tylko wyzwolenie od polskich kułaków i imperialistów. „Państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć” – ogłosił komisarz Wiaczesław Mołotow.

Tuż przed tym, jak czerwone dywizje wbiły nóż w plecy Rzeczpospolitej.  O napaści z 17 września 1939 roku przez całe dekady trzeba było milczeć. O tym, że Sowieci uznali polskie ziemie za „zachodnią Ukrainę” i „zachodnią Białoruś” mówiono co najwyżej półgębkiem. A prawdziwa skala represji, zsyłek i mordów nawet dzisiaj budzi zażarte dyskusje.

Dariusz Kaliński – autor bestsellerowej „Czerwonej zarazy” – demaskuje ogrom radzieckich zbrodni w trakcie pierwszej – zapomnianej – okupacji sowieckiej.

Czy polscy żołnierze stawili opór czwartemu rozbiorowi? Jakie były rzeczywiste zamierzenia Stalina? I jaki jest autentyczny bilans czerwonego najazdu z lat 1939–1941? 

 

do góry