Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu Marcusa Welscha „Kronikarz” – Warszawa, 23 września 2019

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki i Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie zapraszają na pokaz filmu Marcusa Welscha Kronikarz. Po projekcji odbędzie się̨ rozmowa z udziałem reżysera oraz Mieczysława Nieściora – świadka historii.

Spotkanie odbędzie się 23 września (poniedziałek) o godz. 17.30 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Link do wydarzenia na Facebooku.

Willi Waibel podczas prac porządkowych znajduje przypadkowo skrzynkę̨ z aktami z czasów narodowego socjalizmu. Są tam zdjęcia i dane 1500 osób, które podczas wojny pracowały przymusowo w tej samej firmie co on. Zaczyna ich szukać, przez 30 lat pisze listy do Polski i na Ukrainę – bez skutku. Wszystko zmienia się w roku 1989, gdy listy nie są już przechwytywane przez bezpiekę i trafiają do adresatów. Waibel nawiązuje z nimi kontakt i szuka dróg pojednania.

Współorganizatorem spotkania jest Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. 
 
Projekt realizowany w ramach programu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej 1939-1989-2019: historia do (prze)myślenia, finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

do góry