Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w 80. rocznicę śmierci Błażeja Stolarskiego – Będków, 22 września 2019

Z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego upamiętniliśmy w Będkowie Błażeja Stolarskiego, dawnego ministra rolnictwa i wicemarszałka Senatu.

Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Wójta Gminy Będków w dniu 22 września 2019 r. w Będkowie odbyła się uroczystość upamiętnienia Błażeja Stolarskiego (1880-1939) – członka Tymczasowej Rady Stanu KP, ministra rolnictwa i dóbr państwowych, wicemarszałka Senatu II RP, wybitnego działacza społecznego i gospodarczego.

Uczestniczyli w niej przedstawiciele rządu – Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Senatu RP w osobie wicemarszałka prof. Michała Seweryńskiego, Sejmu RP – posłowie Antoni Macierewicz i Robert Telus, a także Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, reprezentanci samorządu powiatowego i gminnego, środowisk piłsudczykowskich, klubów historycznych im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Klaus i Alina Leutner. Warto wspomnieć, że dzięki pomocy mieszkającego w Berlinie Klausa Leutnera możliwe było ostateczne ustalenie okoliczności śmierci Błażeja Stolarskiego.

W pierwszej części uroczystości minister Jan Krzysztof Ardanowski wręczył przyznany pośmiertnie Błażejowi Stolarskiemu – ministrowi rolnictwa i wicemarszałkowi Senatu, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz integracji oraz rozwoju środowisk wiejskich i spółdzielczości rolniczej, za działalność państwową, samorządową, publiczną i społeczną. Odznaczenie odebrał wnuk, Pan Zbigniew Stolarski.

W drugiej części nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w 80. rocznicę śmierci Błażeja Stolarskiego. Przypomnijmy, że niespełna dwa lata po ukazaniu się biografii wicemarszałka Senatu, jej autorowi, dr. Pawłowi Perzynie, udało ustalić się, że 15 września 1939 r. Stolarskiego przewieziono do placówki policji państwowej w Opolu. Pięć tygodni później, 21 października, został zastrzelony w okolicach autostrady przebiegającej w pobliżu Größ Köris. W Berlinie dokonano sekcji zwłok i po kremacji prochy wicemarszałka Senatu zostały złożone w urnie 4 grudnia 1939 r. na cmentarzu parkowym (Parkfriedhof) w dzielnicy Marzahn w Berlinie.

Na zakończenie uroczystości wystąpiły miejscowe grupy artystyczne dzieci i młodzieży oraz zespoły „Fajne Babki”, „Ludowiacy od Będkowa”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Błażej Stolarski jest bohaterem publikacji autorstwa dr. Pawła Perzyny, wydanej w 2018 r. nakładem Oddziału IPN w Łodzi.

Poniżej polecamy tekst dr. Pawła Perzyny pt. Błażej Stolarski. Nieheroiczny życiorys państwowca, stanowiący uzupełnioną wersję tekstu opublikowanego we wrześniowym numerze „Biuletynu IPN”.

do góry