Nawigacja

1wrzesnia39.pl

przejdź do portalu

Aktualności

Promocja książki Katarzyny Wilczok „Radykałowie »Solidarności«. Kierownictwo MKZ Katowice w sporze o program i taktykę działania NSZZ »Solidarność« w latach 1980–1981 – Warszawa, 25 września 2019

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na promocję książki Katarzyny Wilczok  Radykałowie „Solidarności”. Kierownictwo MKZ Katowice w sporze o program i taktykę działania NSZZ „Solidarność” w latach 1980–1981.

Udział wezmą:

  • dr Katarzyna Wilczok – autorka, Uniwersytet Śląski
  • dr hab. Sławomir Cenckiewicz – dyrektor Wojskowego Biura Historycznego
  • Andrzej Rozpłochowski – działacz opozycji w okresie PRL i jeden ze współtwórców śląskiej „Solidarności”
  • Prowadzenie:  dr Jędrzej Lipski

Spotkanie odbędzie się 25 września (środa), o godz. 17.30, w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN  Przystanek Historia, ul. Marszałkowska 21/25. 

MKZ Katowice NSZZ „Solidarność” powstał w wyniku strajku w Hucie Katowice we wrześniu 1980 r. Jego działacze doprowadzili do podpisania z komisją rządową porozumienia społecznego, czwartego po szczecińskim, gdańskim i jastrzębskim. Wkrótce MKZ Katowice stał się jednym z największych w kraju ośrodków regionalnych Związku. Jego przewodniczący Andrzej Rozpłochowski brał udział w pracach Krajowej Komisji Porozumiewawczej, której był współzałożycielem, a następnie został wybrany na członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Autorka prezentuje koncepcje programowe i taktykę działania MKZ Katowice, ukazując zakres wpływu regionalnej struktury na przyjęte przez Związek rozwiązania. Podejmuje też analizę kwestii radykalizacji ośrodka katowickiego w perspektywie SB i władz PRL, w której jego działaczy zaliczono do tzw. ekstremy „Solidarności”, wyjaśniając, czym była twarda linia Katowic.

Debiut Historyczny Roku 2015

do góry