Nawigacja

Aktualności

Pogrzeb polskich żołnierzy w Ejszyszkach na Litwie – 7 września 2019

W Ejszyszkach (Litwa) odbyła się uroczystość pogrzebowa czterech żołnierzy Armii Krajowej, którzy w latach 1944–45 zginęli z rąk niemieckich i sowieckich i zostali pogrzebani w bezimiennych grobach. Ich szczątki zostały odnalezione jesienią 2018 roku przez zespół Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Uroczystość to jeden z elementów realizowanych na szeroką skalę działań Instytutu Pamięci Narodowej na terenie Litwy zmierzających do odnalezienia i upamiętnienia polskich bohaterów.

W pogrzebie wojskowym organizowanym przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, Ambasadę RP w Wilnie oraz władze samorządowe Solecznik udział wzięli m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk, parlamentarzyści RP, przedstawiciele Sejmu Republiki Litwy, organizacje samorządowe, delegacja IPN, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ambasadę RP w Wilnie reprezentował Grzegorz Poznański – zastępca Ambasadora, merostwo w Solecznikach Beata Pietkiewicz – wicemer rejonu, Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy w Wilnie Arunas Bubnys – dyrektor departamentu.

Po Mszy św. pogrzebowej sprawowanej w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach szczątki żołnierzy AK zostały złożone w kwaterze wojennej tamtejszego cmentarza.

Była to kolejna uroczystość pogrzebowa polskich żołnierzy odnalezionych przez IPN na Litwie. We wrześniu 2018 roku na cmentarzu w Ejszyszkach zostali złożeni kpr. Edward Buczek, ps. „Grzybek” i dwóch żołnierzy NN, którzy zostali odnalezieni w ramach prac Wydziału Kresowego BPiI IPN w 2017 roku.

do góry