Nawigacja

Aktualności

„Pogranicze w ogniu. Polscy żołnierze w Prusach Wschodnich” – spotkanie z cyklu „Na północ od Warszawy...” – Warszawa, 4 września 2019

4 września 2019 roku, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, odbyła się rozmowa „Pogranicze w ogniu. Polscy żołnierze w Prusach Wschodnich” z cyklu „Na północ od Warszawy. Warmia i Mazury w XX w.” Gościem dr. Waldemara Brendy był Jarosław Szlaszyński – starosta powiatu augustowskiego, historyk i regionalista.

Link do wydarzenia na Facebooku.

* * *

Warmia i Mazury to nie tylko kraina jezior, Smętka, gotyckich kościołów i zamków. To region o trudnej i bolesnej historii – od XIX-wiecznego kulturkampfu, przez zniszczenia w czasie I wojny światowej i międzywojenną biedę, aż po koszmar II wojny światowej i powojennych przesiedleń ludności, okres grabieży, terroru i strachu. Ślady historycznych dramatów są widoczne do dziś.

„Na północ od Warszawy” to kolejna odsłona cyklu dyskusji i wykładów na temat Warmii i Mazur w XX w., który prezentuje m.in. specyfikę kulturową i historyczną regionu i jego mieszkańców oraz zmiany zachodzące tutaj na przestrzeni minionego stulecia.

Gospodarzem program jest historyk dr Waldemar Brenda.

do góry