Nawigacja

Aktualności

Dyrektor Polskiej Misji Katolickiej w Orchard Lake w Stanach Zjednoczonych z wizytą w IPN – 27 sierpnia 2019

27 sierpnia 2019 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek spotkał się z dr. Arkadiuszem Góreckim, dyrektorem Polskiej Misji Katolickiej w Orchard Lake w Stanach Zjednoczonych. W spotkaniu udział wzięli także Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN oraz Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

Tematem rozmów była współpraca z amerykańskim partnerem na polu archiwalnym, edukacyjnym i naukowym. Poruszono także temat budowy kwatery wojskowej w miejscu pochówku weteranów Błękitnej Armii w Orchard Lake, która ma powstać w 2020 r. dzięki staraniom Instytutu i Polskiej Misji.

Na zakończenie spotkania dyrektor dr Arkadiusz Górecki zaprosił prezesa dr. Jarosława Szarka do Orchard Lake, gdzie na początku listopada br. ma się odbyć zjazd organizacji polonijnych działających w USA.

W maju 2019 roku w Centralnym Archiwum Polonii Amerykańskiej w Orchard Lake, podległym Polskiej Misji Katolickiej, przebywała delegacja Archiwum IPN. Celem wizyty była promocja podczas St. Mary`s Polish Country Fair (Memorial Day Weekend) dwóch projektów – Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej i Archiwum Pełne Pamięci, a także pomoc przy porządkowaniu i opracowywaniu zasobu archiwalnego przechowywanego w tamtejszym archiwum.

 

Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN, prezes IPN Jarosław Szarek oraz Arkadiusz Górecki, dyrektor Polskiej Misji Katolickiej w Orchard Lake
podczas spotkania w IPN – 27 sierpnia 2019. Fot. Jan Dubiel (IPN)

do góry