Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Dzień Poczt Harcerskich – 6 sierpnia 2019

6 sierpnia 1944 roku – w szóstym dniu Powstania Warszawskiego – powstała Harcerska Poczta Polowa, przemianowana później na Powstańczą Pocztę Polową. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Chorągwią Dolnośląską ZHP, Pocztą Polską, Teatrem Polskim we Wrocławiu i Fundacją Sensoria (BohaterON) zaprosił na uroczyste obchody 75. rocznicy powstania Harcerskiej Poczty Polowej.

W szóstym dniu Powstania Warszawskiego, 6 sierpnia 1944 roku powstała Harcerska Poczta Polowa, przemianowana później na Powstańczą Pocztę Polową. Przez 63 dni walk w Warszawie harcerze roznosili z narażeniem życia listy.

Z tej okazji Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, we współpracy z Chorągwią Dolnośląską ZHP, zorganizowało uroczysty „Dzień Poczt Harcerskich” poświęcony 75. rocznicy powstania Harcerskiej Poczty Polowej. Do obchodów włączył się również wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, reprezentowany na miejscu przez pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Marka Gadowicza. Licznie zgromadzoną widownię powitała dyr. Muzeum Poczty i Telekomunikacji Agnieszka Miza, a następnie zuchy, harcerze, Powstańcy Warszawscy, działacze społeczni i polityczni oraz wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać wystąpień o tradycjach pocztowych (w tym poczt harcerskich), o losie harcerzy podczas Powstania Warszawskiego czy o nauce płynącej dla nas z tych wydarzeń, a także wystąpień aktorów Teatru Polskiego czytających listy Powstańców Warszawskich zachowane w Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Marek Gadowicz w ciekawy sposób nakreślił kontekst powstania skautingu na ziemiach polskich i zjednoczenia tego ruchu w harcerstwo po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

W dalszej części mieliśmy możliwość pogratulować zwycięzcom ogólnopolskiego konkursu na kartkę harcerską. Konkurs był podzielony na trzy kategorie wiekowe. Jury podkreśliło, że wszystkie prace stały na bardzo wysokim poziomie i ciężko było dokonać wśród nich wyboru. Zwycięzcą konkursu wśród harcerzy starszych została Kamila Pruchnik z Wrocławia. Projekt jej autorstwa został przez Pocztę Polską wydany w formie karty pocztowej. Do momentu zakończenia uroczystości cały nakład został już sprzedany... Wszyscy zwycięzcy otrzymali w formie nagrody zestaw upominków, w tym również przygotowane przez IPN gry planszowe.

Ostatni akord obchodów „Dnia Poczt Harcerskich” stanowił uroczysty przemarsz ulicami Wrocławia Powstańczej Poczty Specjalnej – przeniesienie listów z Urzędu Pocztowego Wrocław 1 (ul. Krasińskiego 1) do Urzędu Pocztowego Wrocław 32 (Rynek 28) w ramach upamiętnienia Harcerskiej Poczty Powstańczej. Pochód otwierała konnica Straży Miejskiej. W Rynku nastąpiło przekazanie poczty naczelnikowi Urzędu Pocztowego Wrocław 32, a harcerze ustawili się w kręgu dziękując sobie wzajemnie za udział w tym święcie.

do góry