Nawigacja

Aktualności

Obchody 75. rocznicy operacji „Ostra Brama” – Wilno, 7 lipca 2019

7 lipca 2019 r. dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dr Dariusz Rogut reprezentował prezesa IPN dr. Jarosława Szarka w obchodach 75. rocznicy operacji „Ostra Brama" w Wilnie.

Operacja „Ostra Brama" rozpoczęła się 75 lat temu w nocy z 6 na 7 lipca 1944 r., a jej celem było wyzwolenie Wilna z rąk Niemców przez żołnierzy Armii Krajowej. Kilkudniowe zmagania prowadzone wspólnie z Armią Czerwoną doprowadziły 13 lipca 1944 r. do oswobodzenia miasta. W boju poległo co najmniej 550 Polaków. Sowieci po zakończeniu walk aresztowali i uwięzili dowódców operacji, podobny los spotkał wielu żołnierzy, którzy zostali uwięzieni lub zesłani na Syberię. Niedługo potem Sowieci podstępnie aresztowali polskich dowódców i zaczęli rozbrajanie żołnierzy AK.

Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza w kościele pod wezwaniem Świętej Teresy w intencji poległych żołnierzy Armii Krajowej z okręgu wileńskiego i nowogródzkiego. Na cmentarzu na Rossie został odczytany uroczysty apel pamięci połączony ze składaniem wieńców i kwiatów przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. W mauzoleum znajdują się prochy matki marszałka Józefa Piłsudskiego – Marii z Billewiczów. Po śmierci marszałka złożono tu jego serce. Zebrani oddali hołd uczestnikom heroicznej akcji, która okryła ich nieśmiertelną chwałą i jest symbolem poświęcenia polskiego żołnierza.

do góry