Nawigacja

Aktualności

Posadzenie 20 Dębów Pamięci w ramach programu „Katyń... ocalić od zapomnienia” – Tomaszów Mazowiecki, 26 października 2011

 • logo Katyn

26 października 2011 roku w Tomaszowie Mazowieckim zostało posadzonych 20 dębów pamięci, poświęconych ofiarom zbrodni katyńskiej, bezpośrednio lub pośrednio związanym z ziemią tomaszowską. Sadzenie dębów pamięci związane jest z realizacją programu „Katyń... ocalić od zapomnienia”, którego celem jest uczczenie w ten sposób 21 857 osób zamordowanych przez Sowietów w Katyniu, Charkowie i Twerze (dawny Kalinin) w 1940 roku. Do tej pory w ramach programu w Polsce, krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie posadzono prawie 4100 drzewek. Jednym z promotorów programu, którego twórcą jest Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza, jest Instytut Pamięci Narodowej. Ideą przedsięwzięcia jest, aby jeden dąb upamiętniał jedną postać. W trakcie posiedzenia inauguracyjnego działalność Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Tomaszowie Maz inicjatywę przystąpienia do programu zgłosił dyrektor Gimnazjum nr 7 Marek Parada wraz z Radosławem Pająkiem, przewodniczącym klubu. W projekt zaangażowały się władze samorządowe miasta i powiatu oraz Nadleśnictwo w Smardzewicach, które ufundowało sadzonki dębów. Odnalezienie nazwisk i krótkie przybliżenie ich biografii możliwe było dzięki pomocy i zaangażowaniu pana Jerzego Wojniłowicza, który jest niekwestionowanym autorytetem w znajomości historii naszego miasta.

W projekcie udział wzięły szkoły oraz placówki oświatowe z terenu Tomaszowa. Sadzenie dębów odbyło się 26 października przed każdą z placówek. Miejskie podsumowanie projektu miało miejsce, w tym samym czasie, w Gimnazjum nr 7 w Tomaszowie Maz. z udziałem władz samorządowych, duchowieństwa, młodzieży.

Celem projektu jest przywracanie pamięci o bohaterach zbrodni katyńskiej, którzy przez wiele lat skazani byli na nieobecność w przestrzeni życia publicznego, oraz kształtowanie postawy patriotycznej wśród młodych mieszkańców naszego miasta.

Poniżej przedstawiamy nazwiska bohaterów i miejsca, gdzie będą upamiętnieni.

 • porucznik Antoni Małek – Młodzieżowy Dom Kultury
 • major Stanisław Zwojszczyk – Gimnazjum nr 7
 • aspirant Policji Państwowej Ryszard Brejwo – Zespół Szkół nr 8
 • porucznik Wojciech Zippel – Szkoła Podstawowa nr 1
 • porucznik Jan Hertz – Gimnazjum nr 2
 • aspirant Policji Państwowej Józef Dobrzański – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6
 • porucznik Józef Chmal – Szkoła Podstawowa nr 14
 • porucznik Antoni Zieliński – Szkoła Podstawowa nr 7
 • porucznik Józef Ławrzel – Gimnazjum nr 3
 • major Jan Sierosławski – Szkoła Podstawowa nr 13
 • porucznik Jan Bradke – I Liceum Ogólnokształcące
 • major Jerzy Bugajski – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2
 • ksiądz major Józef Kacprzak – Gimnazjum nr 6
 • porucznik Walenty Kamiński – III Liceum Ogólnokształcące
 • porucznik Ewerast Stasiński – Szkoła Podstawowa nr 12
 • porucznik Antoni Gołębski – II Liceum Ogólnokształcące
 • porucznik Michał Dobija – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3
 • porucznik Piotr Sobotkowski – Zespół Szkół nr 4
 • aspirant Policji Państwowej Franciszek Klimek – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
 • porucznik Władysław Szmidt – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1

Więcej o uroczystości

Szczegółowe informacje na temat programu na stronie www.katyn-pamietam.pl

Opracował:
Radosław Pająk
Przew. Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”
w Tomaszowie Maz.
 

do góry