Nawigacja

Aktualności

Wyjazd uczestników 8. edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „O tym nie można zapomnieć…” do Miejsca Pamięci i Przestrogi w Ravensbrȕck

Grupa 37 uczniów i 10 nauczycieli z 8 szkół (z miejscowości: Legionowo, Rzeczniów, Świdnik, Warszawa, Wrocław, Zegrze) biorących udział w ubiegłym roku szkolnym 2017/18 w ósmej edycji projektu „O tym nie można zapomnieć…”  w dniach 25–28 maja 2019 r. wzięła udział  w wyjeździe do Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrȕck.

W czasie II wojny światowej w niemieckim obozie koncentracyjnym przeznaczonym dla kobiet znalazło się ponad 130 tys. dzieci i kobiet z całej Europy, a wśród nich ponad 40 tys. z Polski. Zwiedziliśmy teren byłego obozu z budynkami warsztatowymi, gdzie zaprezentowane są na wystawach stałych zdjęcia i dokumenty z lat 1939-45, muzeum w gmachu dawnej komendantury oraz budynek mieszkalny, w którym rezydował komendant obozu, a teraz znajdują się fotografie i przedmioty – świadectwa przeszłości.

Uczniowie i nauczyciele oddali hołd pomordowanym w obozie chwilą milczenia i zapaleniem zniczy przy tablicach pamiątkowych, m.in. przy tablicy wg projektu Aleksandry Kann, córki niedawno zmarłej Zofii Pociłowskiej, byłej więźniarki obozu, rzeźbiarki i poetki. Tablicę tę umieszczono na murze okalającym teren byłego obozu. Zapaliliśmy znicze również przy tablicy-pomniku przy krematorium oraz przy pomniku „Niosąca” nad jeziorem, do którego wsypywano prochy spalonych w krematorium. Później przez chwilę pospacerowaliśmy wyludnionymi, cichymi uliczkami pobliskiego miasteczka Fȕrstenberg.

Poniedziałek 27 maja przeznaczony był na odwiedzenie najważniejszych historycznie miejsc w Berlinie. Rozpoczęliśmy od Domu Konferencji w Wannsee. Obejrzeliśmy we wnętrzach wilii z 1915 r. stałą ekspozycję „Konferencja w Wannsee i zagłada europejskich Żydów”, ukazującą różne aspekty zatrważającej polityki narodowych socjalistów. Następnie w centrum miasta obejrzeliśmy Reichstag i Bramę Brandenburską oraz pomnik Jezioro Łez Sinti i Romów.

Przeszliśmy następnie pod pomnik Pomordowanych Żydów Europy i Muzeum Topografia Terroru, które mieści się na gruzach dawnych gmachów siedzib Gestapo i SS. Przystanęliśmy na chwilę w miejscu, w którym mieścił się tzw. bunkier Hitlera. Młodzież zainteresowana była również dawnym przejściem granicznym dla cudzoziemców i dyplomatów w okresie zimnej wojny Checkpoint Charlie, jak również pozostałościami po dzielącym niegdyś Berlin murze.

 

 

do góry